Artykuł sponsorowany

Prowadzenie pasieki i sprzedaż miodu

Prowadzenie pasieki i sprzedaż miodu

Dużo słyszymy obecnie o tym, że zmniejsza się populacja pszczół na świecie oraz jak istotne jest ich przetrwanie dla zachowania życia na Ziemi w takim kształcie, jaki znamy. Pszczoły zapylają większość roślin, które stanowią podstawę wyżywienia ludzi. W Polsce, podobnie jak wszędzie, jest niedobór pszczół, ale okazuje się, że statystyki i tak są znacznie bardziej korzystne niż w innych krajach wysoko uprzemysłowionych.

Jak poprowadzić pszczele gospodarstwo?

W ostatnich latach notujemy ponoć zwiększenie zainteresowania gospodarstwami pszczelimi. To bardzo dobry trend i oby się utrzymał. Zgodnie z badaniami na terenie naszego kraju żyje od 0,8 do 1,2 miliona rodzin pszczelich, podczas gdy wymagania rolnictwa i leśnictwa oscylują wokół 2,5 mln. Oznacza to, że przydałoby się ponad dwukrotnie więcej. Pszczelarstwo to zajęcie trudne, więc niewielu młodych ludzi decyduje się na podjęcie tej pracy. Jak opowiedział nam właściciel przedsiębiorstwa "Miodek" praca pszczelarza nie polega bowiem wyłącznie na opiece nad pszczołami – trzeba też zorganizować sobie miejsce pracy a więc być menagerem, znać się na przepisach dotyczących prowadzenia działalności gospodarczej, dotyczących produkcji artykułów spożywczych, czy na przepisach weterynaryjnych. Oprócz dbania o zdrowie i dobrostan pszczelich rodzin trzeba wyposażyć pracownię miodową w odpowiedni atestowany sprzęt i znać się na jego obsłudze. A na koniec swój produkt trzeba sprzedać, czyli posiadać umiejętności ekonomiczne i marketingowe.

O sprzedaży miodu i produktów pszczelich

Aby prowadzić sprzedaż miodu trzeba zgłosić swoją działalność Powiatowemu Lekarzowi Weterynarii i zostać wpisanym do odpowiedniego rejestru. Wszystkie osoby, które mają kontakt z produktem spożywczym muszą posiadać zaświadczenia lekarskie, ale przede wszystkim, aby pasieka mogła funkcjonować, pszczoły muszą być zdrowe i mieć dostęp do zdrowego, pełnowartościowego pokarmu, czyli kwitnących drzew i łąk. Najczęściej wytwarzane polskie miody dostępne na rynku to:

  • miód wielokwiatowy,
  • miód lipowy,
  • miód akacjowy,
  • miód rzepakowy,
  • miód gryczany,
  • miód wrzosowy,
  • miód spadziowy ze spadzi iglastej.

O jakości miodu decyduje wiele czynników, a do najważniejszych należy zdrowie pszczół i wysoka jakość otaczającego pasiekę środowiska przyrodniczego. Stale trzeba kontrolować wydajność i ilość roślin pożytkowych a także być w kontakcie z właścicielami sąsiednich upraw, aby monitorować przeprowadzane przez nich zabiegi dotyczące ochrony roślin. Do produkcji miodu wykorzystywać należy wyłącznie atestowany sprzęt pochodzący od sprawdzonych producentów i bezwzględnie przestrzegać procedur i zachowania odpowiednich warunków.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz