Artykuł sponsorowany

Projektowanie i wykonanie ogrodów przydomowych

Projektowanie i wykonanie ogrodów przydomowych

Wielu właścicieli domów marzy o pięknych ogrodach w określonym stylu. Aby zaaranżować ogród klasyczny, ogród śródziemnomorski, ogród naturalistyczny, angielski czy japoński, należy mieć szeroką wiedzę botaniczną, architektoniczną, a nawet geologiczną. To dlatego zakładanie ogrodu najlepiej zlecać branżowym firmom ogrodniczym.

Etap pierwszy – wybór firmy 

Pierwszym etapem przy wykonywaniu ogrodów przydomowych jest wybór odpowiedniej firmy, która pomoże zorganizować przestrzeń wokół domu, zgodnie z naszymi oczekiwaniami. Zaoferuje nowoczesną technologię projektową oraz najlepsze materiały do założenia ogrodu. Polecanymi firmami są takie pracownie jak Men In Garden z Wieliczki. Wyróżniają się indywidualnym podejściem do klientów prywatnych, jak i realizacją złożonych zamówień publicznych związanych z zagospodarowaniem miejskich terenów zielonych. Tak szeroki zakres kompetencji powinien przekonać nas do wyboru danego wykonawcy. Po jego zweryfikowaniu (poproś o okazanie certyfikatów i portfolio prac) wybrana firma przejdzie do działań związanych z wizją lokalną.

Etap drugi – wizja lokalna

Przed przystąpieniem do prac związanych z zagospodarowaniem ogrodu lub terenu publicznego ważne jest przeprowadzenie wizji lokalnej. Firma zajmująca się projektowaniem i wykonaniem ogrodów dokona szczegółowej analizy, która uwzględni usytuowanie ogrodu, poziom nasłonecznienia, wielkość ogrodu, styl bryły budynku, rodzaj i jakość gleby czy też warunki sprzyjające wegetacji roślin. Dzięki tym danym wraz z klientem możliwe jest określenie możliwości, potencjału terenu na którym będziemy pracować

Etap trzeci – projektowanie ogrodu

Ogród ma tworzyć spójny obraz wraz z domem, przy czym powinien być jego przedłużeniem, zachęcającym do spędzania w nim wolnego czasu przez całą rodzinę. Na tym etapie projektanci terenów zielonych korzystają z programów komputerowych, które umożliwiają im przygotowanie wizualizacji. To w tej fazie klient może nanieść zmiany i określić ostateczny wygląd swojego ogrodu. Faza projektowa uwzględnia np budowę podjazdów, ścieżek, murków oporowych, tarasów, altan, elementów małej architektury oraz wiele innych udogodnień. Wprawiony projektant pamięta również o budżecie na realizację danego projektu, dobiera materiały oraz projektuje rozwiązania mieszczące się w budżecie przedsięwzięcia.

Etap czwarty – zakładanie ogrodu

W początkowym stadium zakładania ogrodu, klient podejmuje decyzje czy ogród ma wyglądać dokładnie tak jak w zaprezentowanej wizualizacji (trawnik z rolki, rozrośnięte sadzonki krzewów oraz bylin czy też drzewa słusznej wielkości i grubości). Może także podjąć decyzje nieco bardziej ekonomiczną, decydując się na mniej rozrośnięte rośliny czy drzewa. Wybierając takie rozwiązanie, na efekt taki jak w prezentowanej wizualizacji będzie należało poczekać kilka lat.

Korzystając zarówno z pierwszej jak i z drugiej opcji, warto zainstalować system nawadniający. Zapewni on odpowiedni poziom wilgotności, a co za tym idzie prawidłowy wzrost roślin i trawnika. Wraz z przedstawicielem firmy ogrodniczej można wyposażyć swój system w czujnik wilgotności, stacje pogodową, sterowanie systemem z telefonu, kasety nawożące, lub zdecydować się na sterowanie manualne.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz