Artykuł sponsorowany

Projekt 3D – czym jest wizualizacja wnętrza mieszkania?

Projekt 3D – czym jest wizualizacja wnętrza mieszkania?

Wizualizacja wnętrza to jedna z wielu usług, która oferowana jest przez biura zajmujące się projektowaniem wnętrz. Stworzenie takiej wizualizacji to skomplikowany proces pochłaniający nie tylko mnóstwo energii, ale i czasu. Do jego przygotowania architekt z biura projektowego potrzebuje zebrania odpowiednich materiałów i czasu na to, aby je przetworzyć. Ile potencjalnie trwa przygotowanie wizualizacji i czym jest projekt 3D?

Czym jest wizualizacja wnętrza?

Wizualizacja wnętrza jest stworzonym projektem przedstawiającym utworzoną przestrzeń, która została naniesiona do postaci obrazu. Wizualizacja wnętrza jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą wiedzieć, jak będzie wyglądało ich wnętrze. Projekt wizualizacji wykonuje jednak nie projektant czy architekt, ale też grafik. Taka osoba odpowiedzialna jest za przedstawienie wyobrażenia klienta o aranżacji wnętrza. Grafik nie musi jednak odznaczać się wiedzą związaną z ergonomią, doborem materiałów czy realnością przedstawionej wizualizacji.

Projekt 3D

Projekt wnętrza 3D nie jest formalnie wizualizacją wnętrza, jednak wykazuje cechy, które mają wiele wspólnego z przedstawieniem aranżacji danego pomieszczenia. Usługę projektu 3D wykonuje już nie grafik, lecz architekt, który współpracuje z całym zespołem. Rola architekta nie ogranicza się do projektowania i samej aranżacji wnętrz. Projekty 3D powstają w pracowni za pomocą nowoczesnych programów komputerowych, dlatego też wszystkie wizualizacje można zobaczyć w pełnym wymiarze i w wysokiej jakości.

Jak powstaje projekt wnętrza 3D?

Przygotowanie pojedynczego projektu wizualizacji jest skomplikowanym, kilku etapowym procesem. Pierwszym etapem z reguły jest przygotowanie wizualizacji do modelu 3D. Stworzenie takiego projektu uzależnione jest od stopnia jego skomplikowania. Na drugi etap składa się teksturowanie projektu, które polega na zapewnieniu realistycznego podglądu projektowego. W tym etapie architekt musi wziąć pod uwagę wszystkie elementy i detale dotyczące oświetlenia, które nakłada się na model. Jak podkreśla Anna Tobolska, właścicielka pracowni projektowej OD-NOWA, jest to zatem proces ściśle zindywidualizowany. Kolejnym jest renderowanie wizualizacji architektonicznej. Do tego zabiegu konieczny będzie wysokiej jakości komputer, który przeliczy podane mu parametry takie jak światło, odbicia czy tekstura.

Każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia, dlatego oszacowanie czasu realizacji takiej wizualizacji nie jest możliwe do określenia.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz