Artykuł sponsorowany

Program leczenia substytucyjnego uzależnionych od opiatów

Program leczenia substytucyjnego uzależnionych od opiatów

Do grupy środków zwanych opiatami, zalicza się między innymi heroinę, która jest narkotykiem silnie uzależniającym i prowadzącym do poważnych skutków ubocznych zdrowia fizycznego oraz psychicznego. Liczba osób zmagających się z chorobą, jaką jest potocznie nazywana narkomania, jest niestety z roku na rok coraz więcej. Niestety wiąże się to w dużym mierze z brakiem odpowiednich działań leczniczych. Mowa o nieskutecznych programach abstynencyjnych, które dzisiaj są w Stanach Zjednoczonych, w Australii, a także w Europie Zachodniej, zastępowane tzw. leczeniem substytucyjnym.

Czym jest leczenie substytucyjne?

Leczenie substytucyjne jest rekomendowaną formą terapii uzależnień od opiatów, która propagowana jest przez Komisję Europejską, Światową Organizację Zdrowia, a także przez agendy Organizacji Narodów Zjednoczonych i przez wielu psychiatrów/psychologów. Substytucyjna terapia opioidowa, polega zaś w uproszczeniu, na podawaniu osobom uzależnionym od narkotyków substancji z grupy opiatów, ale o dłuższym, a także mniej euforycznym działaniu, które cechuje środki wcześniej zażywane (nielegalne). Pozwala to przede wszystkim na powolne zmniejszanie dawki, aż do całkowitej redukcji, bez wysokiego ryzyka wystąpienia zespołu abstynencyjnego. Substytuty opiatów, pozwalają także na mniejsze obciążenie fizyczne oraz psychiczne organizmu człowieka, sprzyjając powolnej detoksykacji. Warto przy tym podkreślić, iż wdrożone leczenie w tego typu metodologii, musi być prowadzone przy pełnej kontroli lekarskiej. Ważne jest zatem, aby osoba uzależniona również uzyskała odpowiednią pomoc psychologiczną, a także wsparcie bliskich.

Warto wiedzieć! W Polsce opiatami substytucyjnym np. dla nielegalnej heroiny, są metadon, a także buprenorfina, które pozwalają na wypieranie heroiny z receptorów. Efektem jest zaspokojenie potrzeby zażycia opiatu, bez wywoływania niepożądanego stanu euforii.

Dlaczego leczenie substytucyjne jest tak pożądane?

Leczenie substytucyjne jest tak pożądane głównie dzięki pozytywnym efektom leczenia uzależnienia. We wielu przypadkach jest ono w 100% osiągalne, a już po pierwszych sesjach terapii, osoba chorująca na narkomanię, może skutecznie wrócić do aktywności życiowej, w tym społecznej. Warto wiedzieć przy tym, że leczenie substytucyjne wpływa zatem na brak alienowania się chorego, czy na obniżenie statystyk przestępczość, a także chorób wenerycznych oraz zespołu nabytego niedoboru immunologicznego wśród zażywających opiaty.

Niestety warto podkreślić, że w Polsce jeszcze w 2010 roku, publicznych i niepublicznych programów substytucyjnych terapii opioidowych, było zaledwie siedemnaście w całym kraju. Obecnie jest ich znacznie więcej, ale nadal nie gwarantują one objęcia programem większości chorych. Warto zatem docenić działania takich ośrodków niepublicznych, działających w ramach kontraktów NFZ, jak CENTRUM PROFILAKTYKI UZALEŻNIEŃ z Poznania, które prowadzi program leczenia uzależnień od opiatów, pod kierownictwem, uznanego specjalisty dr n. med. Andrzeja Kobusa. Z pełną praktyką ośrodka, warto zapoznać się zaś na jego szeroko opisanej stronie www.

 

Oceń artykuł (2)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz