Artykuł sponsorowany

Profilaktyczne programy zdrowotne w ofercie ZOZ Lege Artis Sp. z o.o.

Profilaktyczne programy zdrowotne w ofercie ZOZ Lege Artis Sp. z o.o.

Badania profilaktyczne umożliwiają wykrycie wczesnego stadium różnych chorób, w tym jednych z najczęściej spotykanych schorzeń układu krążenia. W przychodni Lege Artis Sp. z o.o. pacjenci mają możliwość skorzystania z programu profilaktyki chorób układu krążenia i gruźlicy bezpłatnie! U osób szczególnie narażonych na wystąpienie tych schorzeń, wykonuje się badania w celu sprawdzenia ryzyka zachorowania!

Program profilaktyki chorób układu krążenia

Przyczyną zgonów, która już od wielu lat jest na pierwszym miejscu, są choroby układu krążenia. Styl życia, w którym dieta opiera się na przetworzonych, tłustych produktach i niskim stopniu aktywności fizycznej sprawia, że naczynia krwionośne są w złej kondycji. Co więcej, może dojść do wzrostu poziomu złego cholesterolu i trójglicerydów, co na początku nie daje żadnych objawów. Zakład Opieki Zdrowotnej Lege Artis Sp. z o.o. wie, jak ważna jest wczesna diagnostyka i profilaktyka chorób krążenia, w związku z czym wprowadził w swojej ofercie program profilaktyki tych schorzeń. Mogą z niego korzystać bezpłatnie pacjenci:

  • obciążeni czynnikami ryzyka (zdiagnozowane choroby układu krążenia w rodzinie),
  • powyżej 35 roku życia, którzy w ciągu ostatnich pięciu lat nie korzystali z badań w ramach profilaktyki schorzeń układu krążenia.

Badania w kierunku chorób układu krążenia to badania krwi, w tym badanie poziomu cholesterolu i glukozy we krwi. Pakiet, jaki wykonywany jest w ZOZ Lege Artis Sp. z o.o., umożliwia także ocenę ryzyka zachorowania na choroby z tej grupy! Najczęściej diagnozuje się miażdżycę, zaburzenia rytmu serca, chorobę wieńcową i wady serca.

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia schorzeń układu krążenia lub wpłynąć na zahamowanie ich postępu warto zrezygnować z palenia tytoniu, picia alkoholu, unikać sytuacji stresowych i tłustych potraw, które mają główny wpływ na zaburzenia gospodarki lipidowej w organizmie. Ważne jest także zapewnienie odpowiedniej dawki ruchu i racjonalne odżywianie.

Program profilaktyki gruźlicy

Kolejnym programem są badania i działania podjęte w celu profilaktyki gruźlicy, które umożliwiają wczesne wykrycie i zapobieganie rozprzestrzenianiu się tej choroby.

Gruźlica to choroba mocno zakaźna, a wywołują ją prątki gruźlicy (bakterie). Osoba zakażona przez pierwsze dni/tygodnie może nie wykazywać żadnych objawów, a dopiero później zacznie uskarżać się na uporczywy kaszel, odkrztuszanie wydzieliny i problemy z oddychaniem.

Choroba aktywna, która daje objawy, łatwo przenosi się na osoby z bliskiego otoczenia, powodując szybkie rozprzestrzenianie się. Szczególnie narażone na wystąpienie gruźlicy są osoby niedożywione, chorujące na choroby autoimmunologiczne, nowotwory i HIV.

Rozpoznanie zagrożenia zarażenia gruźlicą jest możliwe już podczas przeprowadzenia wywiadu z pielęgniarką podstawowej opieki zdrowotnej w ZOZ Lege Artis Sp. z o.o. Jednak w celu potwierdzenia bądź też wykluczenia postaci utajonej choroby zaleca się wykonanie testów IGRA. Mimo że taka osoba nie zaraża, narażona jest na wystąpienie objawów gruźlicy w późniejszym okresie.

Jeżeli pielęgniarka stwierdzi konieczność wykonania szczegółowych badań w kierunku zakażenia prątkiem gruźlicy, w trybie pilnym pacjent jest kierowany na dalszą diagnostykę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz