Materiał Partnera

Profesjonalne wyposażenie laboratoriów technologicznych i naukowych

Profesjonalne wyposażenie laboratoriów technologicznych i naukowych

Żadne profesjonalne laboratorium nie mogłoby odpowiednio funkcjonować bez wyposażenia we właściwie dobrany sprzęt. Niezbędne są również wzorce chemiczne oraz certyfikowane materiały odniesienia. Ich odpowiedni dobór uzależniony jest od tego, czym dokładnie zajmuje się laboratorium w czasie swojej codziennej pracy. Są to z całą pewnością elementy, które muszą wyróżniać się wysoką jakością, gdyż wszelkie odchylenia od normy mogłyby spowodować przekłamanie w wynikach prowadzonych badań. Najlepiej więc, aby pochodziły od sprawdzonego dystrybutora z doświadczeniem, najlepiej takiego działającego aktywnie na arenie międzynarodowej. Wówczas renomowany i wysokiej jakości sprzęt oraz wszystkie niezbędne materiały odniesienia, które będą nam potrzebne bez trudu trafią do naszego laboratorium.

Jakie wyposażenie do laboratorium wybrać?

Zarówno laboratoria przemysłowe, jak laboratoria naukowe, aby ich praca była prężna i owocna potrzebują specjalistycznego sprzętu, wyposażenia laboratorium, jak i rozwiązań analitycznych. Wszystkie stosowane powinny być w pełni zgodne z obowiązującymi normami. Dzięki temu każdy etap procesu badawczego może przebiegać sprawnie i bezproblemowo. Warto zwrócić uwagę na to  gdzie dokonujemy zamówienia, skąd pochodzi sprzęt, na którym będziemy pracować i jakiej on jest jakości, jak również jakie oferuje nam możliwości.

Działanie laboratorium

Każdy oddział badawczy, jak można nazwać laboratorium funkcjonuje wedle ściśle określonych norm i procedur. Wiarygodność wyników przeprowadzonych badań oraz spójność pomiarową laboratoriów zapewnia wdrożenie norm ISO. Jednakże praca według wspomnianych norm wymaga od laboratoriów stosowania najwyższych standardów dotyczących zarówno jakości używanego sprzętu jak i wzorców. Dlatego w przypadku laboratoriów akredytowanych, czyli pracujących według ISO 17025, stosuje się przede wszystkim certyfikowane materiały odniesienia (CRM), które wytworzone zostały zgodnie z normą ISO 17034. Takie wzorce pozyskać można wyłącznie od zaufanych dystrybutorów zaopatrujących laboratoria na całym świecie. Z całą pewnością w tym wypadku liczy się wysoka jakość i czystość materiałów odniesienia, dlatego  warto zawsze dokładnie weryfikować dostawcę. Materiały eksploatacyjne powinny być wytwarzane z wysokiej jakości surowców, zaś wzorce stosowane w laboratoriach powinny zawsze pochodzić z wiarygodnego i pewnego źródła.

Przeprowadzane badania dotyczą różnych składników, substancji i mieszanin. W celu ich odpowiedniego zbadania niezbędne są skale porównawcze, które również możemy pozyskać od dystrybutorów zaopatrujących laboratoria na całym świecie.

Niezależnie od tego w jakim laboratorium pracujemy, sprzęt, materiały eksploatacyjne i wzorce będą nam niezbędne. Z pewnością najważniejsza w ich kontekście jest wysoka jakość, którą możemy ocenić empirycznie poprzez przeprowadzenie badania, jak również kierować się opinią innych osób, które korzystały z dokładnie tych samych produktów w swojej dotychczasowej pracy.

Opracowanie:
Tychy, gen. Sikorskiego 187 lok. 66
tel. 602 456 932
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz