Materiał Partnera

Precyzyjne frezowanie CNC

Precyzyjne frezowanie CNC

Skrót CNC pochodzi z języka angielskiego, tłumaczy się go jako komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. W praktyce chodzi o wykorzystanie komputera do sterowania procesem obróbki i odnosi się do takich urządzeń jak tokarki czy frezarki. We współczesnym przemyśle zajmującym się obróbką metali, drewna oraz innych materiałów, frezowanie stanowi jedną z podstawowych metod obróbki. To czynność maszynowa wykorzystująca jako technikę pracy obróbkę skrawaniem.

Typy i rodzaje frezu

Proces produkcji elementów, do których wykorzystywana jest frezarka sterowana numerycznie, przebiega na trzech etapach. W pierwszej kolejności następuje projektowanie komputerowe, następnie przetwarzanie projektu i na końcu wykonanie elementu. Trzeci etap to obróbka CNC. Elementem maszyny frezującej, który nadaje pożądany kształt poddanemu obróbce materiałowi, jest frez. Ruch obrotowy frezu w połączeniu z ruchem obrabianego materiału zapewniają najwyższą precyzję i dokładność pracy. Umożliwiają również nadanie frezowanym obiektom nawet bardzo skomplikowanej formy. Najczęściej wykorzystywanymi maszynami, używanymi do obróbki są trzy-, cztero- i pięcioosiowe frezarki, które mogą być poziome, pionowe i uniwersalne. Ze względu na budowę urządzenia, wyróżnić można frezowanie pełne, niepełne i swobodne – a decydującym czynnikiem jest ilość obrobionych powierzchni.

Precyzja sterowana komputerowo

Wykorzystanie do sterowania urządzeniem programowalnego układu komputerowego sprawia, że frezowanie z użyciem CNC cechuje się wysoką precyzją obróbki, powtarzalnością procesu produkcji i zwiększoną wydajnością. Proces ten znacznie ułatwia tworzenie złożonych form. Dodatkowym atutem jest fakt, że charakteryzuje się bardzo wysokim poziomem bezpieczeństwa. Frezowanie z użyciem systemu CNC przekłada się na zwiększoną efektywność pracy. Wszechstronność procesu powoduje, że nie ma potrzeby używania dodatkowych urządzeń w celu osiągnięcia zamierzonego efektu. Dzięki temu maleją koszty produkcji. Proces może też z powodzeniem być wykorzystywany zarówno do zastosowań masowych, jak i indywidualnych.

Możliwości frezowania CNC

Frezowanie z wykorzystaniem sterowania numerycznego pozwala na pracę na powierzchniach płaskich oraz na kształtowanie trójwymiarowe. Sprawdza się przy grawerowaniu i wierceniu, czyli czynnościach wymagających najwyższej dokładności obróbki na niewielkich rozmiarów materiałach – stąd częste wykorzystanie w zakładach mechanicznej produkcji przemysłowej.
Opracowanie:
Piaseczno, Kineskopowa 1 lok. Hala D
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz