Artykuł sponsorowany

Prawo gospodarcze – co warto wiedzieć na jego temat?

Prawo gospodarcze – co warto wiedzieć na jego temat?

Gdy słyszymy o prawie, najczęściej pojawiają się w naszym umyśle skojarzenia z prawem karnym i przestępstwami. Nie jest to jednak jedyny zbiór przepisów obowiązujących w naszym kraju. Istnieje wiele innych gałęzi prawa, o których warto mieć choćby minimalną wiedzę. Jedną z nich jest prawo gospodarcze.

Prawo gospodarcze, zgodnie z definicją, stanowi zespół norm prawnych regulujących stosunki społeczne, jakie powstały podczas procesu gospodarowania – czyli produkowania dóbr i świadczenia usług. Najczęściej dzielimy normy prawa gospodarczego na publiczne oraz prywatne prawo gospodarcze. Czym one różnią się od siebie?

Publiczne i prywatne prawo gospodarcze

Mianem prawa gospodarczego publicznego określa się zbiór norm prawnych, wskazujących regulacje oddziaływania państwa i jego organów na sferę gospodarczą. Wyróżnić tu można szereg zasad, które wskazują na funkcjonowanie gospodarki, między innymi zasadę wolności gospodarczej, równości wobec prawa podmiotów gospodarczych czy też samodzielności gospodarczej i finansowej. Z drugiej strony, są tu zawarte również zasady obowiązujące państwo – jak zasada gospodarczej demokracji czy ochrony gospodarczych interesów publicznych.

Prywatne prawo gospodarcze z kolei stanowi zespół norm prawnych, regulujących stosunki prawne, w których biorą udział przedsiębiorcy. Zawiera także ogół norm prawnych, które regulują stosunki majątkowe, świadczenie usług, wymianę dóbr i użycie pieniądza.

Prawo gospodarcze wskazuje m.in. na formy prowadzenia działalności gospodarczej w kraju, począwszy od indywidualnej działalności, którą można prowadzić pod własnym nazwiskiem, poprzez liczne formy spółek cywilnych i handlowych (osobowych lub kapitałowych).

Kto zajmuje się prawem gospodarczym?

Podobnie, jak przepisami karnymi zajmują się kancelarie prawne specjalizujące się w tejże gałęzi prawa, analogicznie można spotkać taką instytucję, jak kancelaria prawa gospodarczego. Jedną z takich kancelarii jest Pretor Kancelaria Prawna, która przeprowadza analizy stanu prawnego nieruchomości, przygotowuje dokumentację, reprezentuje klientów przed organami administracji lub w czynnościach notarialnych. Prawnik zatrudniony w kancelarii może także prowadzić nasze spory przedsądowe, czy też odzyskiwać bezprawnie utracone nieruchomości. Kancelaria taka może także ustanawiać zabezpieczenia na nieruchomościach.

Opracowanie:
Wieluń, Kilińskiego 8
tel. 43 843 93 89
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Warto przeczytać