Materiał Partnera

Prawidłowa konserwacja klimatyzacji w samochodzie.

Prawidłowa konserwacja klimatyzacji w samochodzie.

Klimatyzacja w samochodzie jest obecnie właściwie standardem wyposażenia. Coraz trudniej jest spotkać samochody, w których funkcja ta nie została produkcyjnie zamontowana. Klimatyzacja znacząco może poprawić komfort jazdy – szczególnie w upalne dni. Odpowiednie jej ustawienie zapobiega parowaniu szyb, przyśpiesza zimowe odśnieżanie samochodu i pozwala szybciej nagrzać wnętrze do odpowiedniej temperatury. Czym jest klimatyzacja i jak prawidłowo przeprowadzić jej konserwację? Sprawdź!

Klimatyzacja – czym jest i jak jest zbudowana?

Klimatyzacja w samochodzie to układ zespolonych ze sobą urządzeń i akcesoriów, których zadaniem jest mieszanie zimnego i ciepłego powietrza, w taki sposób, aby wewnątrz kabiny samochodu utrzymywać odpowiednią temperaturę. Podstawowy układ klimatyzacji składa się z:

  • sprężarki klimatyzacji napędzanej mocą silnika,
  • skraplaczy, mających za zadanie chłodzenie czynnika chłodniczego,
  • parownika, który pośredniczy w wymianie ciepłego powietrza z kabiny.

Te podstawowe urządzenia nie mogłyby działać bez wielu filtrów, czujników i zaworów.

„Działanie klimatyzacji w samochodzie jest proste. Uruchomiona sprężarka dostarcza czynnik chłodzący do skraplacza, gdzie obniża się jego temperatura. Następnie w formie ciekłej trafia do parownika, gdzie z pomocą dmuchawy chłodzone powietrze dostaje się do wnętrza samochodu. Ciepłe powietrze pochłaniane jest przez parownik i cykl chłodzenia się w ten sposób zamyka.” – tłumaczy ekspert z serwisu BAS.

Jak wygląda prawidłowa konserwacja klimatyzacji?

Proces konserwacji klimatyzacji, ze względu na zmieniające się warunki atmosferyczne, należy przeprowadzać minimum raz w roku. Polega on na sprawdzeniu szczelności całego układu, pomiarze ilości czynnika chłodzącego i oleju oraz odgrzybieniu klimatyzacji i wymianie filtrów.  Kompleksowej konserwacji klimatyzacji nie jesteś w stanie wykonać samemu w domu, dlatego niezbędne będzie skorzystanie z oferty specjalisty lub serwisu samochodowego.

Są jednak zadania, które bez problemu możesz wykonać samodzielnie z myślą o wydłużenia życia Twojej klimatyzacji. W sezonie wiosennym zawsze warto sprawdzić filtr kabinowy. Znajduje się on przeważnie za schowkiem pasażera i często po zimie ulega zawilgoceniu. Jeśli tak stało się
i w Twoim przypadku, możesz śmiało go wymienić.

Kolejnym zabiegiem, który możesz przeprowadzić sam, jest odgrzybienie klimatyzacji. Pamiętaj przy tym, że dostępne w sklepach motoryzacyjnych produkty znacząco różnią się od tych stosowanych w serwisach. Potrafią one jednak skutecznie zabić nieprzyjemną woń wydobywającą się z układu klimatyzacji.

Klimatyzacja w samochodzie staje się w dzisiejszych czasach standardem. Aby jednak cały układ dobrze funkcjonował, pamiętaj, że i jemu należy się odrobina uwagi.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz