Artykuł sponsorowany

Pracownicze badania psychologiczne - kto powinien je przechodzić?

Pracownicze badania psychologiczne - kto powinien je przechodzić?

Zdrowy pracownik to podstawa każdej firmy. Warto przy tym pamiętać, że dotyczy to stanu zdrowia zarówno od strony fizycznej, jak również od strony psychicznej, gdyż sprawność psychofizyczna jest wskazana na każdym stanowisku pracy. Co prawda nie
w każdym miejscu wykonywania obowiązków niezbędne jest przeprowadzanie pracowniczych badań psychologicznych, niemniej jednak w wielu zawodach są one wymagane.

Kierowcy przede wszystkim

Z wiekiem sprawność umysłowa pracownika może ulegać osłabieniu, w wyniku czego działania podejmowane przez niego, nie zawsze są wykonywane w taki sposób, jak było przed laty. Co prawda skierowanie na badania wystawia pracodawca, ale to lekarz medycyny pracy podejmuje decyzję, na jakie skierować pracownika. Są jednak zawody, w których – niezależnie od decyzji lekarza medycyny pracy – wykonuje się badania sprawności psychologicznej pracownika lub kandydata na pracownika. Najliczniejszą grupą, która musi spełnić ten wymóg są kierowcy zawodowi. Jest to profesja, wbrew pozorom trudna i niebezpieczna, która może wiązać się z narażeniem życia i (lub) zdrowia, zarówno osoby wykonującej tę pracę, jak i innych uczestników ruchu drogowego. Wynika to z wysokiego obciążenia psychicznego podczas prowadzenia pojazdu i konieczności dostosowania się do warunków środowiska pracy, podczas których wymagana jest koncentracja, właściwa ocena sytuacji na drodze, zdolność do podejmowania szybkich i trafnych decyzji oraz przewidywania możliwych manewrów pojazdu, a także zachowań innych uczestników ruchu drogowego. Ustawa o kierujących pojazdami określa, że badania psychologiczne dotyczą przede wszystkim osób, które wykonują pracę na stanowisku kierowcy, w zakresie prawa jazdy kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1, D1+E, D i D+E lub ubiegają się o uzyskanie tych uprawnień. Dodatkową grupę stanowią kierowcy, którzy kierowali pojazdem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka działającego podobnie do alkoholu, a także ci którzy przekroczyli liczbę 24 punktów karnych otrzymanych za naruszenia przepisów ruchu drogowego.

Ale nie tylko kierowcy samochodów

Należy jednak pamiętać, że nie tylko kierowcy zawodowi powinni korzystać z oferty poradni psychologicznych, takich jak Megasam-Test s.c. z Częstochowy. Obowiązek wykonywania badań psychotechnicznych dotyka także instruktorów i egzaminatorów prawa jazdy, kierowców tramwajów, a także wózków widłowych, gdzie tylko prawidłowe zaliczenie psychotestów stanowi podstawę umożliwiającą uzyskanie zaświadczeń i certyfikatów oraz wykonywanie powierzonych zadań. Inną grupę, wymagającą szczególnej sprawności psychofizycznej, stanowią operatorzy maszyn w ruchu i maszyn budowlanych. Obowiązek wykonywania badań psychologicznych dotyczy także osób, które ubiegają się o pozwolenie na posiadanie broni oraz pracowników ochrony, strażników gminnych lub miejskich, policjantów, a także sędziów.

Testy psychologiczne to bardzo ważny element wielu profesji, mający na celu ocenę sprawności psychoruchowej badanego oraz jego poczucie odpowiedzialności, umiejętność pracy w stresujących sytuacjach czy czas reakcji na ewentualne zagrożenia. Samemu zaś badanemu pozwalają poznać swoje możliwości, dowiedzieć się co jest naszą mocną lub słabą stroną i nad czym należałoby jeszcze popracować.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz