Materiał Partnera

Pracownicy ze Wschodu

Pracownicy ze Wschodu
Krajowy rynek pracy wciąż się rozrasta, a co za tym idzie, rośnie również zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników. Z racji tego, że obecnie brakuje rąk do pracy, szczególnie w zawodach wymagających doświadczenia oraz umiejętności obsługi, pracodawcy coraz chętniej przyjmują pracowników, szczególnie zza wschodniej granicy. W jaki sposób znaleźć pracowników dla swojej firmy, aby mieć pewność, że wszystko zorganizowane jest zgodnie z prawem?

Pracownicy zza granicy

Pracownicy z krajów takich, jak Ukraina oraz Mołdawia zdążyli już udowodnić, że posiadają odpowiednie kompetencje do tego, aby zadowolić polskich pracodawców. Szczególnie często sprawdzają się w branży budowlanej w zawodach takich jak murarz, tynkarz, dekarz, czy posadzkarz. Nierzadko dysponują również sporym doświadczeniem zawodowym, za które nie otrzymywali odpowiednio wysokiego wynagrodzenia w swoim kraju. Aby mieć absolutną pewności tego, że zatrudniany pracownik przebywa na terenie Polski w sposób legalny, jest skorzystanie z usług doświadczonych agencji pracy tymczasowej.

Do takich zdecydowanie zalicza się firma Vanner. Firma świadczy usługi związane z leasingiem pracowników z Ukrainy oraz Mołdawii. Posiadane przez firmę kontakty właśnie w tych dwóch krajach zdecydowanie ułatwiają proces zdobywania nowych pracowników. Profesjonalne agencje pracy tymczasowej pełnią usługi w zakresie leasingu pracowników, zatrudnianiu pracowników, rekrutacją pracowników oraz ich testowaniem. Dzięki tak zaawansowanym rozwiązaniom można w szybki sposób uzupełnić niedobory kadrowe, które ostatnimi czasy szczególnie mocno dotykają zdecydowaną większość pracodawców.

Czym jest usługa Try & Hire?

Nowoczesne  agencje pracy tymczasowej zapewniają swoim klientom kompleksową i profesjonalną obsługę. Najlepszym przykładem jest program Try & Hire. Choć przez jego angielską nazwę można pomyśleć, iż chodzi o coś skomplikowanego, wcale tak nie jest. To usługa skierowana do pracodawców, polegająca na wcześniejszym selektywnym wyborze i przetestowaniu potencjalnego pracownika. W przypadku, gdy ten spełnia wymagania pracodawcy i zadowolony jest z zaoferowanej mu stawki, dochodzi do pracownika i podpisania umowy o pracę. Taki proces weryfikacji pracownika pozwala na pominięcie procesu rekrutacyjnego, a co za tym idzie, obniżenie kosztów zatrudnienia. Pracodawcy zyskują również pewność, że zatrudniają kogoś, kto dysponuje takim zespołem cech, o jakie im chodziło.

Dzięki profesjonalnym agencjom pracy tymczasowej rekrutowanie pracowników wchodzi na zupełnie inny poziom. Pracodawcy zyskują nie tylko możliwość sprawdzenia pracownika przed zatrudnieniem, ale przede wszystkim pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem.

Opracowanie:
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz