Artykuł sponsorowany

Praca marzeń, czyli jak zmienić zawód?

Praca marzeń, czyli jak zmienić zawód?

Kiedy praca staje się udręką, a my nie czerpiemy z niej ani grama satysfakcji to warto zastanowić się nad jej zmianą. Tak, łatwiej powiedzieć, niż zrobić, jednak podstawowe pytanie, które powinniśmy sobie zadać w takich sytuacjach to „czego ja tak w ogóle chcę?”. Lepszych zarobków? Bardziej elastycznych godzin pracy? A może jesteśmy na skraju wypalenia zawodowego? Ilu ludzi, tyle powodów na przekwalifikowanie się, ale większość z nich zdecyduje się na kursy zawodowe.

Planowanie, adaptowanie – o powodach zmiany zawodu

Powodów do przebranżawianie się jak wspomnieliśmy, jest wiele – tak osobistych, jak i zewnętrznych. Obecna praca może przestać nas zadowalać, a brak perspektyw na rozwój czy awans nie zachęca do tego, aby wykonywać swoje obowiązki z pasją i zaangażowaniem. Praca może stać się udręką też kiedy ilość zadań do wykonania rośnie, a pensja magicznie stoi w miejscu – wtedy przychodzi frustracja i zniechęcenie. Wielu ludzi właśnie te czynniki popychają do zmiany zawodu, czasem na zupełnie inny – urzędnik staje się spawaczem lub operatorem dźwigu i jest zadowolony, bo nie musi więcej siedzieć za biurkiem.

Bywa też, że przekwalifikowanie się jest podyktowane czynnikami, na które nie mamy wpływu. Rynek pracy ciągle ewoluuje i niektóre zawody, niegdyś rozchwytywane, po prostu przestają być potrzebne. Trudno znaleźć etat w branży, która nie ma perspektyw i stoi w miejscu. Temat przebranżawianie się jest też bardzo aktualny dziś, w dobie pandemii, kiedy firmy tną etaty, a ludzie zostają bez pracy. To jest moment, w którym można przekuć smutne wydarzenie, jakim jest utrata pracy, na coś dobrego. Kurs zawodowy pozwalający zdobyć nowy, często lepiej płatny zawód to też sposób na zajęcie głowy czymś innym niż pesymistyczne myśli. Przebranżowienie się to czasochłonny proces, który wymaga zaangażowania z naszej strony, jednak nagroda, która na nas czeka jest tego warta.

Zdobycie wiedzy – pierwszy krok na drodze ku przekwalifikowaniu się

Przekwalifikowanie się warto dobrze zaplanować. Jeżeli mamy pracę, to nie rzucajmy jej od razu – lepiej iść na kurs zawodowy lub do szkoły wieczorowej i zapewnić sobie bezpieczny start w nowy zawód, bez rujnowania finansów. Jeżeli mamy zabezpiecz zenie finansowe nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby całą uwagę skupić na nauce i złożyć wypowiedzenie wcześniej. Dobre rozegranie sytuacji z obecną pracą to tylko jeden krok. Niemniej istotne jest to, w jakim kierunku podążyć i w jakiej branży upatrywać szansy na bardziej satysfakcjonujące zajęcie. Warto zastanowić się, czy dany zawód ma perspektywy, które będą gwarancją długotrwałego zatrudnienia. Warto przyjrzeć się ofercie szkoleń oraz ofert pracy dostępnych an rynku. Popularne kursy zawodowe to m.in.:

  • obsługa urządzeń dźwignicowych,
  • obsługa wózków jezdnych i widłowych,
  • dla operatorów żurawi, dźwigów czy suwnic,
  • spawanie metodą MIG, MAG, TIG oraz spawanie elektryczne i gazowe,
  • przygotowujące do pracy drwala.

Centrum szkolenia zawodowego pozwoli zdobyć odpowiednie uprawnienia oraz podstawową wiedzę, jedna warto działać dwutorowo i uczyć się również na własną rękę. Dużo czytać, robić mniejsze szkolenia na platformach e-learningowych. Dzięki temu znacznie szybciej „nadgonimy” braki i nie będziemy wcale tak bardzo odstawać od kandydatów „siedzących” dłużej w branży. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz