Pozwolenie na budowę – kiedy jest wymagane?

Pozwolenie na budowę – kiedy jest wymagane?

Jeżeli zdecydowałeś się na wykonanie robót, warto sprawdzić jakie procedury będą Cię obowiązywać. Reguła jest prosta – roboty budowlane można rozpocząć w oparciu o decyzję o pozwoleniu na budowę. Istnieje jednak kilka wyjątków. Przeczytaj, kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę, a  kiedy wszelkie formalności są zbędne.

Pozycjonowanie stron Pozycjonowanie stron

Kiedy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czy budowa wymaga pozwolenia, czy nie zależne jest od wielu czynników. Najważniejsze to prawidłowo zakwalifikować obiekt i planowane roboty. Wtedy będziemy wiedzieć, jakie działania będą niezbędne. Obiekty można podzielić na:

  • obiekty budowlane czyli budowle, budynki oraz obiekty małej architektury;
  • tymczasowe obiekty budowlane.

Powierzchnia budynku, działki oraz ilość podobnych obiektów na istniejącej działce także ma duże znaczenie przy załatwianiu pozwolenia na budowę. Liczy się także rodzaj budynku. Inaczej traktuje się garaż, domek letniskowy czy dom mieszkalny. W przypadku budowy domu często zdarza się, że trzeba się postarać o pozwolenie – sprawdź, jak uzyskać pozwolenie na budowę domu. Przy planowaniu budowy nieoceniona będzie pomoc biura projektów, które specjalizują się w projektowaniu konstrukcji budowlanych.

Dzięki profesjonalnej pomocy nasze działania będą sprawniejsze i bardziej skuteczne. Będziemy także lepiej wiedzieli, co będzie nam potrzebne.

Pozwolenie na budowę muszą mieć przede wszystkim przedsięwzięcia, które wymagają przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko oraz na obszar Natura 2000. Pozwolenia na budowę wymagają budowy lub wykonywanie robót budowlanych przy obiekcie budowlanym wpisanym do rejestru zabytków.

Pozwolenie na budowę można otrzymać na całe zamierzenie budowlane. Oznacza to, że może ono obejmować więcej niż jeden obiekt – pozwolenie na budowę może, na wniosek inwestora, dotyczyć wybranych obiektów lub zespołu obiektów, mogących samodzielnie funkcjonować zgodnie z ich przeznaczeniem.

Co nie wymaga pozwolenia na budowę?

Zgodnie z prawem budowlanym istnieją budynki, które nie wymagają pozwolenia oraz zgłoszenia. Są to wolnostojące parterowe budynki gospodarcze – garaże, altanki, oranżerie oraz przydomowe ganki o powierzchni zabudowy do 35 m2. Należy przy tym pamiętać jednak, że łączna liczba obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni.

Formalności nie wymagają zarówno ogrodzenia do wysokości 2,20 m, jak i obiekty przeznaczone do czasowego użytkowania w trakcie realizacji robót budowlanych, które położone są na terenie budowy. Barakowozy używane przy wykonywaniu robót budowlanych, badaniach geologicznych i pomiarach geodezyjnych również nie potrzebują pozwolenia.

 Art. 29 ustawy prawa budowlanego wymienia wszystkie rodzaje budowli oraz innych robót budowlanych, które nie wymagają pozwolenia na budowę.

Co dzieje się w przypadku samowoli budowlanej?

Samowola budowlana to zrealizowanie budowy bez potrzebnego pozwolenia czy zgłoszenia. Takie działanie może mieć poważne konsekwencje. Może grozić nam zarówno grzywna, jak i w ekstremalnych wypadkach pozbawienie wolności.

Rezultatem samowoli budowlanej może być także nakaz rozbiórki obiektu, którego dotyczy samowola lub legalizacja obiektu. Przy stwierdzeniu samowolki budowlanej, nadzór budowlany w pierwszej kolejności analizuje czy można taką budowę zalegalizować – przeczytaj, co dzieje się, kiedy przystąpisz do budowy domu, a nie masz na to pozwolenia.

Opracowanie:
Paulina
Redaktor pkt.pl
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz

Przeczytaj także

Wyszukaj firmy z branży