Materiał Partnera

Poznaj wyjątkowe właściwości tkanin sportowych

Poznaj wyjątkowe właściwości tkanin sportowych

Odzież sportowa stanowi specyficzny rodzaj garderoby. Jest uszyta z zupełnie innych materiałów niż nasze codzienne ubrania. Regularnie biegasz, uprawiasz kolarstwo lub często uczestniczysz w zajęciach fitness? Zastanawiasz się, jakie ubrania wybierać, żeby podczas intensywnego ruchu czuć się komfortowo i dobrze? Poznaj szczególne właściwości tkanin sportowych oraz ich rodzaje.

Odzież sportowa musi spełniać wiele istotnych funkcji – przede wszystkim jednak powinna być wygodna i zapewniać nam komfort podczas długotrwałego wysiłku. W zależności od tego, jaką dyscyplinę sportu uprawiamy, powinniśmy kupić produkt uszyty z tkaniny o konkretnych właściwościach.

Poliamid

Jako pierwszy w świecie profesjonalnych sportowych materiałów pojawił się poliamid. Ten wytrzymały i nieco sztywny materiał wykorzystywany jest głównie przy produkcji strojów kąpielowych, ale tworzy się z niego także kurtki przeciwdeszczowe i narciarskie. Łatwo nadać mu intensywny kolor, dzięki czemu ubrania uszyte z poliamidu mają żywe, energetyczne barwy. Ten rodzaj materiału jest znacznie droższy od poliestru, ponieważ koszty uzyskania poliamidu są dość wysokie.

Poliester

To obecnie najpopularniejszy materiał, z którego tworzone są ubrania sportowe. Jest bardzo funkcjonalny – przede wszystkim nie chłonie wody, dlatego sportowcy mimo potu nie czują wilgoci oraz chłodu. Kolejną zaletą tej tkaniny jest odporność na działanie słońca – nawet silne promienie nie powodują, że poliester traci kolor. Materiał jest często łączony z elastanem, który sprawia, że ubrania lepiej dopasowują się do ciała. Autem poliestru jest również niska cena oraz mnogość zastosowań – tkanina sprawdza się zarówno do uprawniania sportów na powietrzu, jak i na siłowni. Poza tym jest bardzo wytrzymała. Największą wadą materiału jest to, że się elektryzuje i przy długotrwałym użytkowaniu – mechaci. Decydując się na zakup odzieży sportowej, warto postawić na firmę, która specjalizuje się w produkcji ubrań dla osób aktywnych fizycznie, taką jak Jammar Sport.

Merino

To wysokiej klasy wełna owcza z merynosów. Jest delikatniejsza od standardowej wełny, dzięki czemu nie powoduje otarć i zadrapań. Odzież uszyta z wełny merino jest przewiewna, doskonale izoluje ciepło i chroni przed promieniowaniem UV. Materiał idealnie sprawdza się zimą i jest wykorzystywany do produkcji koszulek z długim rękawem, skarpet narciarskich i kominiarek.

Odzież sportowa jest wymagająca, ponieważ narażona jest na wysoką wilgotność, duże obciążenia oraz promieniowanie słoneczne. Dlatego powinna być uszyta z najwyższej jakości materiałów. Wówczas zapewnia sportowcom i miłośnikom aktywności fizycznej komfort i bezpieczeństwo.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz