Artykuł sponsorowany

Poznaj 4 etapy, dzięki którym szybko i sprawnie podzielisz nieruchomość gruntową

Poznaj 4 etapy, dzięki którym szybko i sprawnie podzielisz nieruchomość gruntową

Podziałem nieruchomości zajmuje się geodeta. Zabieg ten pozwala na efektywniejsze wykorzystanie potencjału danego miejsca. Jego celem jest wyodrębnienie co najmniej dwóch lub większej liczby działek bez zmiany ich właściciela. Często podzielenie jednej dużej działki na kilka mniejszych przekłada się na szybszą ich sprzedaż oraz większy dochód. Zastanawiasz się, jak wygląda proces podziału działki i gdzie się zgłosić, aby go dokonać? Poznaj etapy podziału nieruchomości.

Etap 1 – wstępny plan podziału gruntu

Do urzędu gminy powinieneś udać się z wnioskiem oraz wstępnym planem podziału działki. Należy go wykonać na mapie zasadniczej lub katastralnej uzupełnionej o istotne elementy zagospodarowania terenu. Tego typu mapę otrzymasz w ośrodku dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej lub w starostwie powiatowym. Pamiętaj jednak, że samodzielne przygotowanie podziału gruntu jest dość skomplikowane, dlatego lepiej zlecić to zadanie zaufanej firmie, takiej jak Geodezja Michalik-Kurzawski w Gorzowie Wielkopolskim. Z gotową mapą powinieneś udać się do urzędu gminy. Należy do niej dołączyć wniosek oraz dokumenty potwierdzające tytuł własności, aktualny wypis z ewidencji gruntów i budynków, kopie decyzji o warunkach zabudowy terenu (jeśli została wydana) i trzy egzemplarze projektu.

Etap 2 – projekt podziału działki

Gdy otrzymamy pozytywną opinię na temat wstępnego planu podziału gruntu, możemy zająć się sporządzaniem właściwego projektu. W tej sytuacji również powinniśmy zwrócić się do geodety z uprawnieniami, który wytyczy granice. Gotowy dokument zostaje złożony do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Musi uzyskać klauzulę o zgodności ze sztuką – dopiero gdy ją otrzyma, może stanowić podstawę do wydania decyzji.

Etap 3 – wniosek o podział nieruchomości

Wniosek składa się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. Należy dołączyć do niego dokument potwierdzający tytuł prawny do nieruchomości, wypis z katastru nieruchomości obowiązujący w dniu złożenia wniosku o decyzję o warunkach zabudowy (jeżeli został wydany) oraz wstępny podział gruntu. Niezbędna jest także dokumentacja geodezyjna – protokół przyjęcia granic nieruchomości podpisany przez właściciela, mapa z projektem podziału, wykaz zmian gruntowych oraz synchronizacyjnych.

Etap 4 – podział gruntu

Postępowanie kończy się w momencie, gdy zapada ostateczna decyzja zatwierdzająca podział geodezyjny. Wówczas powstają wyodrębnione ewidencyjnie działki, dla których mogą zostać założone odrębne księgi wieczyste.

Podział nieruchomości składa się z wielu etapów, jednak wybór sprawdzonego geodety przyśpiesza proces, mamy bowiem pewność, że mapy przygotowywane są skrupulatnie, a wszystkie dokumenty trafiają do urzędów na czas. 

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz