Artykuł sponsorowany

Poświadczenie nabycia spadku w sądzie

Poświadczenie nabycia spadku w sądzie

Przeprowadzenie sprawy spadkowej, czyli formalne potwierdzenie praw do spadku nie jest obowiązkowe, jednak prędzej czy później trzeba się tym tematem zająć. Warto zrobić to możliwie szybko po śmierci spadkodawcy. Łatwiej wtedy rozwikłać wszelkie wątpliwości i ostatecznie ustalić krąg spadkobierców.

Po co jest stwierdzenie nabycia spadku

Do dziedziczenia nie jest potrzebne uzyskanie postanowienia w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku, bowiem dochodzi do niego z mocy prawa w dacie otwarcia spadku. Następuje ono z chwilą śmierci spadkodawcy.

Jednakże ze względów praktycznych celowe jest, aby spadkobierca legitymował się wobec osób trzecich stosownym dokumentem potwierdzającym jego następstwo prawne po spadkodawcy.

Jeśli zmarły przed śmiercią pożyczył osobom trzecim pieniądze, bądź część majątku ruchomego, to spadkobierca, nie posiadając dokumentu stwierdzającego nabycie spadku, nie będzie mógł się domagać zwrotu pożyczki.

Prawnik, czy notariusz

Jeśli spadkobierca jest bezspornie jeden, lub inni spadkobiercy wyrażają zgodę na przejęcie spadku, to możliwe jest zwrócenie się do notariusza z wnioskiem o sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia.

Każdy spór, niejasna sytuacja, powinna być zlecona Kancelarii Adwokackiej, bo tylko adwokat może reprezentować spadkobierców w sądzie.

Jeśli sąd to co trzeba zrobić

Aby poświadczyć prawa do spadku w sądzie należy złożyć wniosek o stwierdzenie nabycia spadku. Wnioskodawcą może być każdy, kto ma w tym interes prawny. Z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku mogą zatem wystąpić spadkobiercy a w ich imieniu adwokaci, a także wierzyciele spadkodawcy lub spadkobierców.

Zarówno stwierdzenie nabycia spadku oraz poświadczenie dziedziczenia nie może nastąpić przed upływem 6 miesięcy od otwarcia spadku.

Przed sądem

Rozprawa rozpocznie się dopiero po zapoznaniu się sądu z wnioskiem i uznania, że wszystkie aspekty formalne zostały dopełnione. Wyznacza wtedy termin rozprawy, na który zostają wezwani wszyscy zainteresowani i reprezentujący ich prawnicy.

Postępowanie sądowe ma za zadanie ustalić pełny krąg osób uprawnionych z tytułu dziedziczenia zarówno ustawowego, jak i testamentowego.

Jeśli istnieje testament, sąd dokona jego otwarcia i ogłoszenia. Jeśli natomiast mogą istnieć inni spadkobiercy to jeśli w terminie 6 miesięcy od ogłoszenia nikt się nie zgłosi lub też zgłaszający się nie udowodnią swoich praw, wtedy też sąd wyda postępowanie o stwierdzeniu nabycia spadku na rzecz ujawnionych spadkobierców.

W przypadku braku testamentu, sąd decyduje o udziałach w spadku wszystkich spadkobierców.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz