Materiał Partnera

Postaw na korony protetyczne i ciesz się pięknym uśmiechem

Postaw na korony protetyczne i ciesz się pięknym uśmiechem

Sytuacji, w których dotknie nas znaczne uszkodzenie uzębienia lub utrata jednego bądź wielu zębów, jest bez liku i mogą się one przytrafić zarówno osobom starszym jak i młodszym. Na szczęście współczesne gabinety stomatologiczne oferują swoim pacjentom szeroki wachlarz możliwości leczenia oraz rekonstrukcji uzębienia, w przypadku których jedną z najpopularniejszych metod odbudowy są korony protetyczne.

Idealna rekonstrukcja zniszczonych zębów          

Naturalny ząb zbudowany jest z dwóch części, z których pierwszą jest korzeń stanowiący podstawę pod widoczną część zęba, drugą zaś jest korona, czyli biała część zęba, którą widzimy ponad linią dziąseł. W przypadku gdy naturalny ząb pacjenta ulegnie zniszczeniu
w takim stopniu że nie można go już zrekonstruować w standardowy sposób, z wykorzystaniem wypełnienia, w gabinecie stomatologicznym, takim jak Dental Union Laboratory Agnieszka Jasek, stosuje się odbudowę widocznej części zęba z wykorzystaniem koron stomatologicznych. Jest to stałe uzupełnienie protetyczne, co oznacza że jest ono umieszczone trwale na uzębieniu i nie może być zdejmowane bez pomocy lekarza. Wskazań do zastosowania koron protetycznych, w trakcie leczenia stomatologicznego, jest bardzo wiele. Stosuje się je w przypadku gdy zachodzi potrzeba odbudowy zębów złamanych lub zbyt zniszczonych przez próchnicę. Korony protetyczne bardzo często stanowią końcowy etap leczenia implantologicznego i wówczas implant zastępuje korzeń naturalnego zęba, a korona stomatologiczna – koronę naturalną. Mogą one także zabezpieczyć ząb po leczeniu kanałowym albo uchronić go przed złamaniem. Wskazaniem do ich założenia jest także wrodzony brak szkliwa. Przeciwwskazaniem do założenia korony mogą być choroby przyzębia, niewyleczone zęby lub zbyt mała wysokość zwarcia. W takim przypadku, najpierw należy ją odpowiednio odbudować.

Z czego wykonujemy korony dentystyczne

Korony protetyczne można podzielić między innymi ze względu na materiał z jakiego są one wykonane:

  • akryl i materiały kompozytowe – stosuje się przy koronach tymczasowych,
  • złoto lub stopy metali nieszlachetnych – materiały trwałe i wytrzymałe, ale mniej estetyczne, dlatego też tego typu rozwiązania zazwyczaj stosuje się przy rekonstrukcji tylnych zębów,
  • porcelana na podbudowie metalowej – stanowiące połączenie walorów estetycznych porcelany i trwałego metalu,
  • pełnoceramiczne – wyróżniające się wyglądem łudząco podobnym do naturalnego. Podbudowa koron pełnoceramicznych wykonana jest z tlenku cyrkonu. Mają one wysoką wytrzymałość mechaniczną i trwałość, która nie ustępuje koronom wykonanym na podbudowie metalowej. Dodatkowo nie uczulają i są minimalnie grubsze w porównaniu do podbudowy metalowej.

Jak dbać o korony zębowe

Aby móc długo cieszyć się koronami zębowymi, należy pamiętać o odpowiedniej higienie i traktować tak samo jak naturalne zęby, czyli regularnie je myć, płukać specjalnymi płynami do ust oraz używać nici dentystycznych. Pamiętajmy, że koron zębowych nie da się wybielić, dlatego tak ważne jest ich dokładne czyszczenie, także po posiłkach. Warto przy tym używać szczoteczek o miękkim lub średniej twardości włosiu oraz past do zębów o małej ścierności. Należy pamiętać też o dokładnym czyszczeniu okolicy przejścia sztucznej korony w naturalny ząb, tuż przy brzegu dziąsłowym. Jest to miejsce podatne na odkładanie płytki nazębnej.

Korony protetyczne to doskonałe rozwiązanie i ratunek dla wielu problemów z uzębieniem. Aby jednak cieszyć ich zaletami warto odwiedzić dobry i sprawdzony gabinet protetyki zębowej, taki jak Dental Union Laboratory Agnieszka Jasek.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0,0
Komentarze
Dodaj komentarz