Artykuł sponsorowany

Porównanie roślin energetycznych

Porównanie roślin energetycznych

Uprawa i wykorzystanie roślin energetycznych do produkcji biopaliw rośnie w Polsce z każdym rokiem. Głównym powodem jest ich wydajność. Nie bez znaczenia są także naciski na ekologię. Poniższy artykuł jest krótką analizą roślin ekologicznych, których uprawy stają się coraz bardziej powszechne w naszym kraju. Porównamy ich rodzaje oraz parametry jakościowe poszczególnych gatunków.

Parametry jakościowe roślin energetycznych

Tak naprawdę z każdej wysuszonej i spalonej rośliny można uzyskać energię. Ale nie każdą z tych roślin można określić mianem energetycznej. Jakie kryteria musi spełniać gatunek aspirujący do miana rośliny energetycznej? Przede wszystkim powinien dawać duże plony, być odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne i choroby oraz mieć minimalne wymagania dotyczące żyzności gleby. Duże przyrosty osiąganie minimalnym kosztem w krótkim czasie to podstawowe wymagania stawiane roślinom energetycznym. Podstawowym parametrem branym pod uwagę jest oczywiście wartość opałowa wytworzonego brykietu lub pelletu. Powinna ona mieścić się w przedziale 15-19 MJ/kg. Wydajność ta jest co prawda niższa, aniżeli w przypadku węgla kamiennego (21 MJ/kg), ale niewysokie koszty produkcji biopaliw pozwalają na opłacalne wykorzystanie ich do celów grzewczych. Biopaliwa ocenia się również pod kątem zawartości popiołu (maksymalnie 1,5%), wilgotności (maksymalna 10%) oraz zawartości siarki (maksymalnie 1%).

Brykiet i pellet podlegają normie jakościowej EN14961-2. Na rynku dostępny jest jednak również tzw. pellet agro, który składa się z roślin lub bioodpadów o niższym stopniu wydajności. Jego produkcja jest korzystna przede wszystkim pod względem usuwania odpadów ze środowiska.

Gatunki roślin energetycznych

Wśród gatunków roślin, które spełniają wyżej wymienione kryteria możemy wyróżnić wierzby – energetyczną, ostrolistną i wiciową, a także topolę hybrydową, słonecznik bulwiasty (topinambur), miskant olbrzymi oraz różę wielokwiatową. Najbardziej popularne wśród wymienionych są oczywiście wierzby. Ich szybki wzrost sprawia, że pierwszych zbiorów można się spodziewać już po 2-3 latach od nasadzenia. Wydajność wierzby wynosi ok. 10 ton suchej masy z jednego hektara. Bardzo podobne właściwości wykazuje topola hybrydowa. Niestety jest ona mniej odporna na susze od wierzby. Dosyć popularną rośliną w uprawach energetycznych jest topinambur. Jego korzeń wykorzystywany jest w przemyśle spożywczym, natomiast naziemna część do celów energetycznych. Topinambur jest odporny na mrozy i suszę, ale wykazuje niższą wydajność opałową od wierzby i topoli.

Chociaż wymienione rośliny mają status energetycznych, to jednak nie wszystkie z nich wykazują jednakową wydajność. „Do produkcji biopaliw dużo lepiej nadają się drzewa. Rośliny krzewiaste posiadają nieco niższą wartość opałową, ale przede wszystkim pozostawiają dużą ilość popiołu. To znacznie obniża wartość produkowanego z nich brykietu lub pelletu.”

– wyjaśnia specjalista z firmy Emilia, która posiada wieloletnie doświadczenie w zakresie drzewnych produktów opałowych. Normy dotyczące roślin energetycznych pozwalają dokonać dosyć jasnej ich klasyfikacji. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że nie wszystkie rośliny energetyczne nadają się do produkcji wysokiej jakości biopaliwa. Te o gorszych parametrach można jednak wykorzystać do wytwarzania agro paliw stałych.

Oferta firmy Emilia

Firma Emilia z Radzymina oferuje biomasę typu kora i zrębka, która ma wiele zalet jako materiał paliwowy. Po pierwsze, jej cena jest względnie niska, często niższa niż w przypadku konwencjonalnych paliw. Po drugie, biomasa w formie brykietów lub pelletów spala się równomiernie i powoli, dzięki czemu pomieszczenie utrzymuje wysoką temperaturę przez dłuższy czas. Po trzecie, odpady drzewne stanowiące biomasę są łatwo dostępne przez cały rok, niezależnie od sezonu.

Firma Biomasa oferuje także sprzedaż i skup odpadów drzewnych, takich jak zrzyny i zrębki tartaczne. Firma prowadzi działalność zarówno stacjonarną, jak i mobilną, oferując szybki dojazd w uzgodnionym terminie. Posiada nowoczesne zaplecze logistyczne. Oferuje skup oraz sprzedaż biomasy drzewnej w Legionowie, a także działa w Warszawie, Radomiu, Płocku, Mińsku Mazowieckim, Małopolu i okolicznych miastach województwa mazowieckiego. Dostarcza zamówienia terminowo i zawsze dotrzymuje uzgodnionych warunków. Zapraszamy do współpracy.

Opracowanie:
Stary Janków 47
tel. 608 367 280
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz