Materiał Partnera

Poradnik wyboru najazdu samochodowego

Poradnik wyboru najazdu samochodowego

Najazd samochodowy może przydać się nie tylko w profesjonalnym warsztacie samochodowym. Jego zakup wiąże się z pewną inwestycją, dlatego najlepiej przed jego dokonaniem zgłębić wiedzę na temat omawianego typu konstrukcji. Najazdy mogą bowiem znacząco różnić się między sobą i nie wszystkie będą spełniały nasze wymagania. Nie warto także przepłacać za najazdy o znacznie lepszych parametrach, niż te, których wymaga nasze ich zastosowanie. Co warto wiedzieć o najazdach samochodowych?

Jakie są typy najazdów samochodowych?

Pozornie prosta konstrukcja najazdu samochodowego stwarza duże pole do popisu dla konstruktorów. Podstawowym problemem przy projektowaniu najazdu jest konieczność zapewnienia odpowiednich parametrów przy niskim wykorzystaniu materiału. Pozwala to na optymalne wykorzystanie dostępnych surowców oraz zmniejszenie finalnej ceny konstrukcji.

Większość z najazdów samochodowych zbudowana jest ze stali występującej w wielu rodzajach. Elementy łączone są za pomocą spawów. Jedną z firm spawających najazdy samochodowe na wymiar jest firma Pawła Mikusa.

Na rynku istnieje wiele typów najazdów samochodowych, spośród których warto wymienić przede wszystkim:

  • Najazdy wzdłużne, czyli takie, które składają się z profili równoległych wraz ze wzmocnieniami, dzięki czemu pojazd wjeżdża po równi pochyłej.
  • Najazdy poprzeczne – platforma oraz podjazd zbudowane z dwóch elementów, które połączone są ze sobą dzięki zastosowaniu poprzecznych profili. Tego typu najazdy są zazwyczaj dodatkowo wzmocnione.
  • Najazdy na lawety – o specyficznej, dopasowanej do lawety budowie. Stworzone są zazwyczaj z aluminiowej blach perforowanej.
  • Najazdy z tworzyw sztucznych – przydatne do zastosowań amatorskich, np. w przydomowym garażu. Są lekkie i wytrzymałe, a przy tym łatwe w przenoszeniu.

Na co zwrócić uwagę, kupując najazd samochodowy?

Bezpieczny najazd to przede wszystkim najazd spełniający nasze wymagania. Warto zweryfikować je przed zakupem. Prócz właściwej nośności, najazd samochodowy powinien zostać wyposażony w dystans końcowy, co zabezpieczy nasz pojazd przed samoistnym zjechaniem. Cenne są także zabezpieczenia antykorozyjne wydłużające żywotność najazdu. Podobnie z typem spawów – powinniśmy wiedzieć, że spawy punktowe są słabsze od spawów czołowych.

Niektóre najazdy samochodowe wyposażone są w certyfikaty oraz atesty, które jasno plasują je w czołówce. Ostatnim parametrem, na którym warto zwrócić uwagę, jest długość równi pochyłej – im będzie ona większa, tym samochód łagodniej pokona najazd.

Opracowanie:
Zalesie Górne, Graniczna 11
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz