Materiał Partnera

Popularne rodzaje elewacji

Popularne rodzaje elewacji

Posiadanie własnego miejsca na ziemi, dającego poczucie bezpieczeństwa i spokoju, to jedno z najczęściej wymienianych marzeń i planów do zrealizowania przez wielu z nas. Budowa domu i jego wykończenie to zazwyczaj długi i pracochłonny proces. Jednym z ostatnich etapów dla uzyskania pięknego efektu wizualnego jest wykonanie elewacji. Oprócz funkcji dekoracyjnej, zapewnić ma ona ochronę przed działaniem zmiennych czynników atmosferycznych oraz uszkodzeń mechanicznych. Czym obecnie najczęściej pokrywa się zewnętrzne ściany domu?

Specyfika elewacji

Ten etap zewnętrznego wykończenia domu wykonuje się zazwyczaj w momencie zakończenia mokrych prac w środku. Wraz z ociepleniem elewacja stanowi warstwę ochronną dla ścian, dzięki czemu można zauważyć znaczną oszczędność energetyczną, zwłaszcza w okresie zimowym ogrzewając dom. Prace te najlepiej jest wykonywać jesienią lun wczesną wiosną. Wysokie temperatury mogą przyczyniać się do zbyt szybkiego wysychania tynków, co w konsekwencji może powodować ich odpadanie. Współcześnie, nowoczesne budownictwo zakłada łączenie kilku rodzajów materiałów przy wykończeniu elewacji. Dla uzyskania spójnego i harmonijnego efektu wizualnego dopasowuje się ją do takich elementów jak dach, okna, drzwi wejściowe czy nawet brama i ogrodzenie.

Tynkowanie

Jak wynika z opinii specjalistów z branży budowlanej z TTM, jedną z najpopularniejszych i najczęściej stosowanych metod jest pokrywanie przygotowanych i ocieplonych ścian tynkiem. Spośród szerokiej oferty dostępnych na rynku materiałów wyróżnić można cienko- i grubowarstwowe tynki. Pierwsza grupa stanowi warstwę ochronno-dekoracyjną w przypadku systemu ocieplenia BSO. Tynki te w zależności od użytego do ich produkcji spoiwa dzieli się na:

  • Mineralne – głównie używa się ich w przypadku ocieplenia wełną mineralną, najwyższym poziomem trwałości odznacza się biała i szara barwa tynku, którą w późniejszym czasie maluje się jeszcze farbą elewacyjną. To sucha mieszanka, dlatego niezbędne jest jej rozrobienie z wodą prze użyciem.
  • Silikatowe – zwane inaczej krzemianowymi, to gotowe do nakładania masy. Do ich zalet zaliczyć trzeba przede wszystkim szeroki wybór kolorów oraz paro przepuszczalność. Ulepszona wersja w postaci tynku polikrzemianowego jest odporna na działanie zmiennych czynników atmosferycznych, a także na porastanie glonami i występowanie pleśni
  • Silikonowe – posiadają właściwości hydrofobowe, dzięki czemu nie chłoną one wody, w znacznie mniejszym stopniu osadza się na nich brud, a opady deszczu sprawiają, że elewacja sama się czyści, są paro przepuszczalne. Stosuje się je w miejscach szczególnie zarażonych na zanieczyszczenia z powietrza
  • Akrylowe – gotowa do nałożenia masa, słabo przepuszczająca parę wodną, ale za to elastyczna. Pokryte ściany można czyścić wodą pod ciśnieniem. Są wytrzymałe na uszkodzenia, nieodporne zaś na nadmierne słońce i mróz. Na uwagę zasługują intensywne kolory tynków.
Grubowarstwowe tynki stosuje się na ściany murowane w tradycyjny sposób, na zaprawie, najczęściej na ściany z pustaków ceramicznych lub cegieł. 

Łączenie materiałów

Jak już zostało wspomniane tynkowanie różnego rodzaju materiałami to w wielu przypadkach podstawowa warstwa elewacyjna. Współcześnie, podążając za trendami architektonicznymi, stosuje się bardzo modne połączenia kilku materiałów. Chodzi tu przede wszystkim o elementy drewniane, w postaci specjalnie wyprofilowanych desek, montowanych pionowo lub poziomo zazwyczaj w okolicach okien, czy drzwi. Nadają budynkowi eleganckiego i nowoczesnego charakteru. Ze względu na właściwości drewna, konieczny jest proces ich zabezpieczenia, czyli zaimpregnowania przeznaczonymi do tego preparatami, np. lakierem lub lakierobejcą. W ten sposób przedłużona zostanie ich żywotność oraz estetyczny wygląd. Dla wielbicieli loftowego, industrialnego stylu idealnym rozwiązaniem będzie zastosowanie kamienia. Marmur, granit to drogie materiały, jednakże sprawią, że dom będzie zachwycał i przyciągał uwagę wszystkich przechodniów. Oczywiście, kamieniem można wyłożyć tylko niewielką powierzchnię, co w wielu przypadkach okaże się wystarczające. Specjaliści z TTM podkreślają, że we współczesnych aranżacjach wnętrz króluje cegła, bez względu na to czy to kuchnia czy salon. Trend ten przenosi się również na zewnątrz. Popularnie zwanym klinkierem można pokryć cokoły czy narożniki, a także stworzyć dekoracyjny detal. 

Opracowanie:
Gdańsk, Traugutta 7 lok. 2
tel. 507 299 156
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz