Materiał Partnera

Pomysły na oświetlenie salonu

Pomysły na oświetlenie salonu

Wybór oświetlenia do salonu niejednokrotnie stanowi spory problem. Określenie liczby punktów światła oraz ich rodzaju wielu osobom spędza sen z powiek. Projektując wnętrze i wybierając konkretne lampy warto kierować się praktycznymi wskazówkami, które pomogą w optymalnym oświetleniu salonu. Czytając ten artykuł dowiecie się, w jaki sposób zaaranżować salon, aby był nie tylko piękny, ale także funkcjonalny.

Oświetlenie górne w salonie

Główną rolą górnego oświetlenia w salonie jest zastąpienie naturalnego, dziennego światła w pomieszczeniu. Najlepszym miejscem dla lampy wiszącej jest sam środek salonu. Dzięki temu będzie ona oświetlała równomiernie wszystkie fragmenty pokoju. Nieco inaczej należy postąpić w przypadku wnętrza o nietypowym kształcie. W tej sytuacji znacznie bardziej korzystny jest montaż kilku punktów światła. Wysokie salony dają nam możliwość montażu ozdobnych żyrandoli lub pięknej lampy wiszącej. Warto jednak pamiętać, że klosz światła nie powinien znajdować się niżej niż 200 cm nad podłogą. W niższych pomieszczeniach dużo lepszym rozwiązaniem będzie plafon.

Wybierając lampę świecącą w górę warto pomalować sufit na biało. Jego powierzchnia zadziała jak ekran odbijający światło. Ciekawym rozwiązaniem w przypadku lamp sufitowych jest zastosowanie ściemniacza. Pozwoli on regulować natężenie światła w zależności od nastroju.

Lampy podłogowe

Na pewno dobrym pomysłem jest uzupełnienie oświetlenia górnego za pomocą lamp podłogowych. Najlepiej sprawdzą się tuż obok fotela czy zestawu wypoczynkowego. Standardowa wysokość lampy podłogowej powinna wynosić 150-180 cm. Na rynku dostępne są modele świecące w górę lub w dół. Lampy z kloszem kierującym światło w dół mają przeważnie charakter dekoracyjny. Dbają o stworzenie odpowiedniego nastroju. Lampy z kloszami skierowanymi w górę mogą równie dobrze pełnić rolę głównego źródła światła.

A może kinkiety?

Swoje miejsce w salonie mogą też znaleźć kinkiety. „Kinkiety dają nieco inny rodzaj oświetlenia ponieważ rzucają światło na dużą płaszczyznę. Jednocześnie tworzą subtelną poświatę” – podpowiada specjalista z firmy Eurostar, która specjalizuje się w sprzedaży artykułów oświetleniowych. Kinkiety najczęściej montujemy w miejscach, gdzie nie można umieścić lampy stołowej. Wieszane parami pozwalają nam również pięknie wyeksponować wybrany element wyposażenia salonu. Montaż kinkietów warto dokładnie zaplanować unikając efektu nieestetycznie pozwijanych kabli.

Salon jest często nazywany wizytówką naszego domu. Warto zatem zadbać, aby zamontowane oświetlenie salonu jeszcze mocniej podkreślało jego wyjątkowość. Nie można przy tym zapominać, że powinno być ono przede wszystkim funkcjonalne.

Opracowanie:
Goławin 53C
tel. 608 300 245
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz