Artykuł sponsorowany

Pomoc rodzinie osób uzależnionych w ośrodku Spichlerz

Pomoc rodzinie osób uzależnionych w ośrodku Spichlerz

Leczenie uzależnień nie powinno skupiać się wyłącznie na osobie dotkniętej bezpośrednio tym problemem, ale również na jej najbliższych – rodzinie i przyjaciołach. Taką pomoc w formie sesji terapeutycznych oferuje ośrodek terapii uzależnień Spichlerz w Baruchowie. To miejsce, w którym można uzyskać profesjonalne wsparcie, a tym samym poradzić sobie ze schematami postępowania oraz myślenia związanymi ze współuzależnieniem.

Rola rodziny w terapii uzależnień

Popadnięcie w nałogi, czy to związane z alkoholem, narkotykami, czy zakupami bądź lekami rzadko dotyczy jedynie samej osoby uzależnionej. Problem ten odbija się również na jej najbliższym otoczeniu – rodzinie, współlokatorach, przyjaciołach. Często trudności z tym związane trwają latami, nim zostanie podjęta decyzja o udziale w odwyku. Poza chęcią zmiany swojego dotychczasowego życia ze strony chorego niezwykle istotne jest właśnie wsparcie bliskich. Kluczową rolę odgrywa bowiem zrozumienie przebiegu uzależnienia oraz związanych z nim mechanizmów zachowania, co ułatwia dawanie właściwego wsparcia. Ponadto rodzina w żadnym stopniu nie powinna ingerować w sposób prowadzenia terapii odwykowej, którą uzależniony może podjąć w ośrodku terapii uzależnień Spichlerz, znajdującego się w miejscowości Baruchowo. Niemniej jednak bardzo ważna jest także nauka pomocy w zakresie podtrzymywania abstynencji oraz zdolności do otwartej rozmowy o występującym problemie.

Problem współuzależnienia

Jak zostało już wspomniane, sytuacje nałogów w rodzinie stanowią ogólny problem wszystkich jej członków. Należy zaznaczyć, że stan psychiczny oraz zachowania spowodowane uzależnieniami u osoby chorej sprawiają, że wszyscy skupiają się właśnie na niej, zapominając o swoich potrzebach, uczuciach. Niemal zawsze występuje bardzo szkodliwy schemat przejmowania odpowiedzialności za popełniane przez nią błędy oraz obowiązków, które zaniedbuje na skutek nałogu. Pojawia się również wstyd przed innymi, który powoduje, że bliscy próbują usilnie ukryć problem i dostosować się do nowej sytuacji. Nierzadko przewartościowują swoje życie, priorytety, a to wpływa negatywnie na ich zdrowie fizyczne oraz psychiczne.

Jak podkreślają terapeuci z ośrodka Spichlerz, w leczeniu uzależnień ważna jest zatem nie tylko pomoc samej osobie, która popadła w nałóg, ale również jego bliskim – mężowi lub żonie, dzieciom, rodzeństwu, rodzicom. Z tego względu placówka oferuje także terapię dla rodzin osób uzależnionych. Obejmuje ona cykl weekendowych spotkań, które odbywają się raz w miesiącu przez pół roku, mających formę terapii grupowej. Dzięki nim bliscy mogą poradzić sobie z problemem współuzależnienia, a także nauczyć się żyć z osobą chorą i skutecznie ją wspierać. Bardzo często dzieci wychowujące się w domu, gdzie występował problem nałogu, zwłaszcza alkoholowego, w dorosłym życiu odczuwają skutki takich okoliczności. Nazywa się je syndromem DDA, czyli Dorosłych Dzieci Alkoholików, polegającym na wynoszeniu oraz powielaniu szkodliwych schematów postępowania z domu rodzinnego. Istnieje również duże prawdopodobieństwo popadnięcia w alkoholizm bądź wiązania się z osobami uzależnionymi.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz