Artykuł sponsorowany

Pomoc radcy prawnego – prawo spadkowe

Pomoc radcy prawnego – prawo spadkowe

Śmierć bliskiej osoby to ciężki, pełen smutku i rozpaczy czas – szczególnie dla najbliższej rodziny. Pomimo tych trudnych chwil konieczne jest uregulowanie kwestii spadkowych – czyli rozporządzenie majątkiem, który pozostawił po sobie zmarły. Może to nastąpić w drodze dziedziczenia testamentowego lub ustawowego. Dowiedz się więcej na ten temat z naszego artykułu!

Dziedziczenie testamentowe

Jednym z dwóch rodzajów dziedziczenia – zgodnie z przepisami Kodeksu Cywilnego – jest dziedziczenie testamentowe, które jako jedyne jest w pełni zależne od woli spadkodawcy. W przypadku sporządzania testamentu możliwe jest dowolne rozporządzenie swoim majątkiem i zapisanie poszczególnych składników majątku osobom z dalszej i bliższej rodziny, jak i niespokrewnionym w żadnym stopniu. Wyróżniamy testament holograficzny, notarialny oraz allograficzny.

Kiedy testament jest nieważny?

Testament można uznać za nieważny, kiedy został sporządzony w stanie wyłączającym świadome lub dobrowolne podjęcie decyzji. Co więcej, testament traci ważność, w sytuacji udowodnienia, że spadkodawca działał pod wpływem groźby osób trzecich lub błędu przyczyniającego się do Jego decyzji.

Dziedziczenie ustawowe

Dziedziczenie ustawowe obowiązuje zazwyczaj wtedy, gdy:

  • zmarły nie pozostawił testamentu,

  • testament stracił ważność,

  • wszyscy spadkobiercy odmówili przyjęcia spadku.

W przypadku dziedziczenia ustawowego – spadkobiercami są w pierwszej kolejności dzieci i małżonek, a następnie rodzice i małżonek, dziadkowie lub gmina aktualna dla ostatniego miejsca zamieszkania zmarłego. Niezależnie od sposobu dziedziczenia – warto skorzystać z pomocy uprawnionego pełnomocnika – np. Radcy Prawnego Bartosza Frączyka.

Pamiętaj, że w Kancelarii Radcy Prawnego uzyskasz profesjonalną pomoc nie tylko w zakresie przygotowania testamentu, ale również w uzyskaniu należnego zachowku. Prawo do zachowku przysługuje wyłącznie członkom najbliższej rodziny, w sytuacji, gdy spadkodawca pominął ich w sporządzonym testamencie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz