Artykuł sponsorowany

Pomoc prawna – odpowiedź na pozwy o zachowek

Pomoc prawna – odpowiedź na pozwy o zachowek

Rosnąca świadomość Polaków dotycząca prawa spadkowego, powoduje, że w naszych sądach dochodzi do coraz większej ilości spraw o zachowek. Istotne przy tym jest to, iż jeśli nie odpowiemy na wezwanie do zapłaty zachowku, z pewnością rozstrzygnięcie będzie miało swoje ujście przed wymiarem sprawiedliwości. Warto przy tym wiedzieć, że to sąd przesyła do pozwanego odpowiedni dokument wzywający na rozprawę. Dowiedz się, jak na niego odpowiedzieć.

Czym jest zachowek?

Spraw o zachowek jest coraz więcej, a jest to związane z ustawowym uprawnieniem do uzyskania zachowku, w przypadku osób, które nie  otrzymały należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku lub też w postaci zapisu.

 Dla przykładu może być to dziecko zmarłego (zstępny), które pomimo nieuwzględnienia w dokumencie ostatniej woli, ma prawo od spadkobierców zażądać określonej sumy pieniężnej. Takie roszczenia są bardzo szczególne i często kończą się bataliami sądowymi. Jest to niestety efekt nieznajomości prawa – często osoba wezwana do zapłaty zachowku, nie odpowiada nawet na pismo z kancelarii adwokackiej. To zaś skutkuje otrzymaniem w późniejszym czasie pozwu sądowego.

Pozew sądowy w sprawie o zachowek

W sprawach o zachowek ważne jest to, aby odpowiedzieć na pozew. Osoba otrzymująca pozew z sądu  musi w zakreślonym przez Sąd terminie wnieść  na niego odpowiedź.  Sama odpowiedź powinna zaś odnosić się do   wszystkich twierdzeń , które zostały przedstawione w pozwie.

Jak przygotować odpowiedź?

Przygotowanie odpowiedzi zależy od tego, czy zgadzamy się z roszczeniami powoda, czy też nie. W drugim przypadku, istotne jest to, aby przygotować odpowiednią linię obrony, wraz z niezbędnymi dowodami. Ważne jest również odpowiednie sformułowanie merytoryczne wszystkich twierdzeń .Dzisiaj w przypadku tego typu spraw, najlepiej współpracować z wyspecjalizowaną w prawie spadkowym kancelarią adwokacką. Jedną z nich, jest ta prowadzona przez mecenas Annę Graczyk-Schulz w Grudziądzu. Warto wiedzieć, że współpraca z dobrym ekspertem w dziedzinie prawa, często pomaga oddalić konieczność uiszczenia względem powoda zapłaty, czy też naliczanych odsetek.

Warto wiedzieć: W sprawach o zachowek obie strony często korzystają z pomocy prawnej adwokatów, przenosząc konflikt do sądu. Najlepsze kancelarie są jednak w stanie doprowadzić do ugody o obopólnych korzyściach.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz