Artykuł sponsorowany

Pomoc prawna dla osób prywatnych oraz firm

Pomoc prawna dla osób prywatnych oraz firm

Kancelaria radcy prawnego to miejsce, które w dzisiejszych czasach odwiedzamy coraz częściej. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z zakresu pomocy, jaką mogą uzyskać. Wiele osób zastanawia się w jakich sytuacjach wskazana jest pomoc radcy prawnego, a kiedy trzeba jednak skorzystać z pomocy adwokata. W dzisiejszym artykule postaramy się rozwiać te wątpliwości oraz uwypuklić różnice między radcą prawnym a adwokatem.                        

Czym radca prawny różni się od adwokata?

Tak naprawdę różnica między radcą prawnym a adwokatem jest niewielka. Przede wszystkim radca prawny może być zatrudniony w ramach umowy o pracę. W przypadku adwokata jest to niemożliwe. Może on świadczyć swoje usługi wyłącznie w formie indywidualnej działalności gospodarczej lub w roli wspólnika kancelarii. Na Sali sądowej różnica wyraża się kolorem żabotu. Radca prawny ma kolor niebieski, a adwokat zielony.

Zarówno radca prawny jak i adwokat mogą:

  • udzielać Klientom indywidualnym oraz firmom kompleksowej porady prawnej,
  • formułować pozwy we wszystkich sprawach,
  • reprezentować Klienta w sądzie.

W obu przypadkach bardzo podobnie przebiega cała procedura zdobywania tytułu zawodowego. Zarówno radca prawny, jak i adwokat muszą ukończyć studia prawnicze oraz odbyć 3-letnią aplikację.

Kiedy skorzystać z pomocy radcy prawnego?

Co prawda różnice między radcą prawnym a adwokatem są niewielkie, to jednak warto podkreślić, że radca prawny zazwyczaj dysponuje większym doświadczeniem w zakresie:

  • prawa gospodarczego,
  • prawa cywilnego,
  • prawa spadkowego,
  • prawa rodzinnego,
  • zamówień publicznych.

Oczywiście kancelarie adwokackie również mogą specjalizować się w tym zakresie. Niemniej jednak praktyka pokazuje, że jest to domena radców prawnych.

Może to wynikać z faktu, że zawód radcy prawnego został stworzony z myślą o osobie specjalizującej się w zakresie obsługi podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. Konsekwencją tego jest fakt, że radca prawny z pewnością pomoże przy założeniu spółki czy stowarzyszenia oraz dokona ich rejestracji w KRS. Również w toku prowadzenia działalności pomoc kancelarii radcy prawnego może okazać się niezbędna.

Kancelaria radcy prawnego posiada duże doświadczenie w windykacji należności oraz prowadzeniu postępowania egzekucyjnego. Radca prawny pomoże również w kwestiach związanych z prawem pracy. Co istotne radcy prawni mają również spore doświadczenie w kwestii prawa spadkowego, spraw rozwodowych czy alimentacyjnych. Do obowiązków radcy prawnego można zaliczyć sporządzanie wniosków oraz pism procesowych. Z drugiej strony w zakresie prawa karnego dużo większe doświadczenie posiadają kancelarie adwokackie. Dlatego radcy prawni bardzo często współpracują z adwokatami w tej kwestii.

Szukając osoby, która świadczy usługi prawne dla firm warto zwrócić się do działającej w Lublinie Kancelarii Radcy Prawnego prowadzonej przez Jarosława Nogalskiego. Wieloletnie doświadczenie oraz współpraca z różnymi podmiotami są najlepszym potwierdzeniem jego kwalifikacji.
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz