Artykuł sponsorowany

Pomiary środowiska pracy

Pomiary środowiska pracy

Zapewnienie pracownikom optymalnych warunków do pracy jest obowiązkiem pracodawcy. Pomiary środowiska pracy mają w prosty sposób zweryfikować czy warunki panujące w danej firmie odpowiadają przepisom prawa. W dzisiejszym artykule odpowiemy na pytanie jakie elementy są sprawdzane podczas okresowej kontroli. Przedstawimy także przebieg poszczególnych pomiarów.

 Hałas

To jeden z najczęściej występujących czynników szkodliwych. Może występować w kilku postaciach – jednostajnej, cyklicznej, impulsowej lub nieustalonej. Długotrwałe narażenie na hałas prowadzi do uszkodzenia narządu słuchu o różnym stopniu nasilenia. Dodatkowe skutki ekspozycji na hałas to stres oraz utrudnienie sprawnej komunikacji między pracownikami.

Pomiar natężenia hałasu dokonuje się z użyciem tzw. mierników akustycznych. Próbki pobierane są przez ściśle określony czas. Badanie powinno być powtarzane stosunkowo często. W przypadku przekroczenia normy hałasu pracodawca powinien wyposażyć pracowników w środki ochrony jak nauszniki, stopery, ekrany akustyczne czy też kabiny dźwiękoszczelne.


Oświetlenie

Prawidłowe oświetlenie stanowisk pracy ma kluczowe znaczenie we wszystkich zakładach. Zwłaszcza w miejscach, gdzie dostęp naturalnego światła jest ograniczony. Znaczenie prawidłowego oświetlenia rośnie w zakładach pracujących na 2-3 zmiany oraz w okresie jesienno-zimowym, kiedy dni są krótsze.

Pomiar natężenia światła odbywa się przy użyciu tzw. luksomierzy. Natężenie mierzone jest w luksach. Badanie należy wykonywać po zapadnięciu zmroku. W takich warunkach na wynik badania nie wpłynie ewentualny dostęp światła słonecznego.

Zapylenie

Pomiaru poziomu stężenia pyłów dokonuje się za pomocą specjalnych aspiratorów z głowicami. Badanie wykonywane jest przez przynajmniej 75% czasu pracy. Należy przy tym zachować ścisłe parametry techniczne sprzętu do pomiaru (prędkość przepływu, odpowiednio dobrane głowice). Pyły, na które mogą być narażeni pracownicy, są bardzo zróżnicowane i zależą w dużej mierze od profilu działalności zakładu pracy.

Przekroczenie minimalnego dopuszczalnego stężenia pyłów może prowadzić do podrażnienia dróg oddechowych i skóry, rozwoju pylicy płucnej, a także chorób nowotworowych.

Wentylacja                      

Prawidłowa wentylacja ma kluczowe znaczenie w zamkniętych pomieszczeniach. Stały dopływ świeżego powietrza oraz jego cyrkulacja podnosi komfort pracy. W miejscach narażonych na powstawanie pyłów wentylacja zapewnia ograniczenie ich poziomu do minimum. Wentylacja odpowiada także za usuwanie drobnoustrojów, które mogą powodować choroby.

Zapewnienie odpowiedniej wentylacji utrzymuje również optymalną zawartość tlenu w pomieszczeniu. A to z kolei wpływa na jakość wykonywania obowiązków przez pracowników.

Skuteczność wentylacji mierzona jest przy użyciu przepływomierza. Obowiązujące przepisy prawa nakładają na pracodawców obowiązek poddawania się okresowym kontrolom oceniającym stan wentylacji.

Drgania mechaniczne

Pomiary środowiska pracy obejmują również weryfikację występowania drgań mechanicznych. Możemy je podzielić na 2 rodzaje. Drgania oddziałujące na górne kończyny oraz na cały organizm. Długotrwała ekspozycja na drgania prowadzi do rozwoju choroby wibracyjnej, która ma status choroby zawodowej.

Pomiar występowania drgań wykonywany jest za pomocą miernika z odpowiednim osprzętem. Mierniki są poddawane regularnemu wzorcowaniu w Głównym Urzędzie Miar w Warszawie.

Hałas przemysłowy

Hałas przemysłowy mierzony jest przeważnie w lokalizacjach, gdzie w pobliżu zakładów przemysłowych znajdują się budynki mieszkalne. Badanie ma na celu określenie źródła hałasu i pomiar jego natężenia. Wyniki porównuje się z dopuszczalnymi normami zawartymi w akcie prawnym. W przypadku przekroczenia norm obowiązkiem właściciela zakładu jest podjęcie działań, których wynikiem będzie obniżenie natężenia hałasu do wartości, jaką dopuszczają normy.

Próbki chemiczne

W ramach badań chemicznych pobierane są próbki metali, substancji organicznych oraz nieorganicznych. Próbki poddawane są badaniom laboratoryjnym, które mają stwierdzić ewentualne nieprawidłowości.

Aby uzyskać miarodajne wyniki pomiarów środowiska pracy należy skorzystać z usług biura, które posiada stosowną akredytację. Odpowiednie certyfikaty i zezwolenia posiada Pro-Bit s. c. Doświadczenie oraz posiadany sprzęt pozwalają uzyskać pomiary wiarygodne w 100%.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz