Artykuł sponsorowany

Pomiary barometryczne dla zbiorników wodnych

Pomiary barometryczne dla zbiorników wodnych

Pomiarami barometrycznymi nazywamy wszystkie badania i ekspertyzy, które związane są z określaniem różnych wskaźników pod powierzchnią wody. Warto przy tym wiedzieć, że tego typu działania badawcze znacznie różnią się od tych charakterystycznych dla choćby geodezji. Pomiarami barometrycznymi zajmują się przede wszystkim biura geofizyki inżynieryjnej, które wyposażone są w innowacyjny sprzęt o wysokiej czułości i precyzji.

Pomiary na zbiornikach

Jeśli chodzi o różnego rodzaju badaniach na zbiornikach wchodzących w skład geofizyki inżynieryjnej, możemy wyróżnić między innymi właśnie pomiary barometryczne, określanie ilości osadów oraz miąższości ich warstw, czy też określanie budowy geologicznej dna danych akwenów pod przeciski sterowane. Takie operacje przeprowadzane są zarówno na jeziorach, jak i na rzekach, stawach, kanałach irygacyjnych, czy zalewach. Jeśli chodzi o pomiary barometryczne, mogą one dotyczyć na przykład inwentaryzacji dna przed przystąpieniem do robót pogłębieniowych, inwentaryzacji dna po już wykonanym pogłębieniu, czy też inwentaryzacji szlaków wodnych wraz z oznakowaniem.

Tego typu specjalistyczne usługi dotyczą także analizy kąpielisk pod względem bezpieczeństwa, analiz związanych z możliwością wydobycia piachu, a nawet całościowego sprawdzenia pojemności zbiornika wodnego. Warto przy tym jednak wiedzieć, że pomiary barometryczne mogą być przeprowadzone tylko przez uprawnionych geofizyków inżynieryjnych, których praca znacznie różni się od tej wykonywanej przez geodetów. Dowodem na to jest działalność biura Geo-Radar Anny Groffik, które zajmuje się m.in. szeroko pojętą archeologią oraz obsługą podmiotów publicznych, realizujących inwestycje infrastruktury liniowej (np. drogi i szlaki torowe).

Wykorzystanie nowoczesnych sprzętów

Wykonywanie pomiarów barometrycznych w związku z trudnym środowiskiem pracy, odbywa się tylko i wyłącznie przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Musi wyróżniać się on wysoką czułością, precyzyjnością, odpornością na trudne warunki, a także dużym zasięgiem badawczym. Takimi urządzeniami są innowacyjne i niestety bardzo drogie technologie oparte o GPS, sonary, czy echosondy ultradźwiękowe. Istotne są również programy komputerowe, które pozwalają przygotowywać odpowiednie wizualizacje, mapy, przekroje itp. Warto również wiedzieć, że w geofizyce inżynieryjnej przy pomiarach na zbiornikach, stosuje się również tradycyjne metody geodezyjne, a także technikę fotogrametryczną. Ona ma na celu odwzorowywanie kształtów, rozmiarów i położenia różnych obiektów względem siebie, dzięki analizie odpowiednio wykonanych zdjęć – mowa np. o tych lotniczych, jak i obrazach satelitarnych.

Oceń artykuł (2)
4.5
Komentarze
Dodaj komentarz