Artykuł sponsorowany

Pogrzeb świecki – jak go zorganizować?

Pogrzeb świecki – jak go zorganizować?

Pogrzeby świeckie są organizowane głównie w sytuacjach, w których zmarły w testamencie lub przed śmiercią, nie wyraził zgody na pochówek w obrządku np. rzymskokatolickim, określając swój stosunek do wiary w ideach ateizmu lub agnostycyzmu. W takimi przypadku ceremonia pogrzebowa nie musi odbywać się tylko na cmentarzu, czy w kolumbarium. Wielokrotnie zakład pogrzebowy przygotuje dla żałobników piękne pożegnanie zmarłego przy udziale mistrza ceremonii.

Pogrzeb świecki – trumna, czy urna?

Przy pogrzebach świeckich należy pamiętać o tym, aby wybrać trumnę bez znaków takich, jak między innymi krzyż. Wielokrotnie zatem producenci trumien, zapewniają modernistyczne konstrukcje, często w niecodziennym czarnym i połyskliwym kolorze. Wielokrotnie odchodzi się zatem od typowo żałobnego drewna przyozdobionego kwiatami i wystającą spod wieka koronką. Warto również wiedzieć, że wiele rodzin organizujących pochówek świecki, woli wybrać proces kremacyjny, a następnie piękną urnę. Może ona być wykona ze szkła barwionego, z porcelany i ceramiki, czy też z kamienia naturalnego. Różnorodność wzorów i kolorów jest zaś bardzo duża.

Pożegnanie w domu pogrzebowym

Pomimo tego, iż pogrzeb świecki nie jest organizowany również w świątyni, nie oznacza to tego, że nie czerpie on z polskich tradycji. Wciąż wielokrotnie zatem przygotowywane jest ostatnie pożegnanie przed spopieleniem w krematorium, lub przed zamknięciem trumny i udaniem się wraz z nią w kondukcie żałobnym na cmentarz. Ceremonia żegnania się ze swoim bliskim jest bardzo ważna i zawsze powinna odbywać się w skupieniu, oraz zadumie. Zakłady pogrzebowe w tym celu, odpowiednio przystrajają florystycznie sale, a także zapewniają spokojną, nostalgiczną muzykę.

Ceremonia zastępująca obrządek kościelny

W przypadku pogrzebu świeckiego wielokrotnie, przed pochówkiem, lub po pochówku, następuje ceremonia upamiętniająca życie zmarłego. To wtedy bliscy i znajomi wygłaszają mowy, w których podkreślają zasługi nieboszczka, oraz to, w jakich relacjach z nim żyli. To wtedy jest czas na odczytywanie wzruszających listów, czy na włączenie filmów z udziałem bliskiego, który już odszedł. Najlepsze zakłady pogrzebowe, są w stanie również sprostać niecodziennym oczekiwaniom rodzin zmarłego. Mowa o przygotowaniu mini koncertu muzyki klasycznej, czy o zatrudnieniu mistrza ceremonii.

Pochówek cmentarny

Przy pogrzebach świeckich pochówek cmentarny, czy ten w kolumbarium, wygląda identycznie, jak w przypadku pochówku rzymskokatolickiego. Prowadzi go jednak wspomniany mistrz ceremonii, a zamiast muzyki religijnej/sakralnej, można usłyszeć m.in. ukochane przez zmarłego piosenki. Często i podczas tego etapu żegnania bliskiego następuje odczytywanie listów pożegnalnych. Po całej ceremonii, najczęściej żałobnicy udają się zaś na konsolację. Tą wraz z każdym innym elementem pogrzebu, organizuje między innymi Dom Pogrzebowy HADES, który jest również producentem urn i trumien, czy który posiada własny zakład kamieniarki oraz pracownię florystyczną. 

Oceń artykuł (2)
3.0
Komentarze
Dodaj komentarz