Artykuł sponsorowany

Podział płyt warstwowych

Podział płyt warstwowych

Płyty obornickie, lepiej znane jako płyty warstwowe, należą do najlepszych dostępnych na rynku materiałów termoizolacyjnych. Znajdują one bardzo szerokie zastosowanie w branży budowlanej, wykorzystuje się je głownie do obudowy ścian, dachów i innych elementów konstrukcyjnych w obiektach biurowych, usługowo-handlowych i przemysłowych. Więcej o płytach warstwowych i ich podziale dowiemy się z poniższego tekstu.

Czym jest płyta warstwowa?

Płytą warstwową lub obornicką nazywamy prefabrykowane, płaskie elementy konstrukcyjne, składające się – jak sama nazwa wskazuje – z kilku warstw. Najczęściej są to trzy warstwy: rdzeń, wykonany z materiału izolacyjnego, oraz przylegające do niego po obu stronach warstwy zewnętrzne, wykonywane zazwyczaj z blachy stalowej – wyjaśnia specjalista z firmy Gór-Stal. Charakterystyczne cechy płyt warstwowych to bardzo dobre parametry izolacyjne, odporność na różnego rodzaju czynniki zewnętrzne (wilgoć, wysokie i niskie temperatury, ogień – w zależności od wykorzystanego w produkcji rdzenia), a także lekkość i niewielka grubość, które umożliwiają łatwe i szybkie konstruowanie obiektów o bardzo dobrym stosunku powierzchni użytkowej do powierzchni całkowitej.

Rodzaje płyt warstwowych

Podstawowym kryterium różnicującym płyty warstwowe jest wykorzystany do ich produkcji rodzaj materiału rdzeniowego

  • Styropian – to jeden z podstawowych materiałów, wykorzystywanych obecnie w izolowaniu budynków. Jest odporny na działanie drobnoustrojów, niektórych związków chemicznych, nietoksyczny i samogasnący. Ponadto jest bardzo tani. Z drugiej strony charakteryzuje się również stosunkowo słabymi walorami izolacyjnymi – uzyskanie solidnej izolacji wymaga zastosowania grubej warstwy styropianu

  • Wełna mineralna – to drugi z bardzo popularnych materiałów termoizolacyjnych. Charakteryzuje się nieco lepszymi właściwościami izolacyjnymi niż styropian, jest ponadto ognioodporna.

  • Poliizocyjanurat – potocznie płyty z tego materiału nazywamy są płytami PIR. To obecnie najbardziej skuteczny materiał do izolacji termicznej. Charakteryzuje się bardzo niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła lambda, nawet przy zachowaniu niewielkiej grubości – dzięki temu płyty z niego wykonane mogą być z powodzenie wykorzystane do budowy o maksymalnie dużej powierzchni użytkowej. PIR jest sztywny, odporny na uszkodzenia oraz na działanie czynników zewnętrznych.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz