Materiał Partnera

Podział nieruchomości – jak to wygląda i co musisz wiedzieć?

Podział nieruchomości – jak to wygląda i co musisz wiedzieć?

Dzielenie ziemi nie w każdym przypadku jest możliwe, dlatego przed rozpoczęciem składania odpowiednich wniosków, warto upewnić się, czy dany obszar może w ogóle ulec podziałowi. Zasady dzielenia nieruchomości są ściśle określone przez regulacje prawne, dlatego ważne jest, aby przestrzegać wszystkich wytycznych podczas poszczególnych etapów podziału.

W jakim celu wykonuje się podział nieruchomości?

Podział nieruchomości jest bardzo często wykonywany w celu zniesienia współwłasności w przypadku, kiedy na jednej ziemi znajdują się dwa budynki zamieszkałe przez innych właścicieli. Za jego pomocą wydziela się również działki budowlane, tereny pod budowę dróg publicznych itp.

Czy podział Twojej ziemi jest możliwy?

Aby nieruchomość mogła ulec podziałowi, nie może stawać on na drodze żadnych innych przepisów prawnych. Ponadto, proces ten musi być zgodny z ustaleniami zawartymi w decyzji o zabudowie i zagospodarowaniu danego terenu.

Podział ziemi krok po kroku

Sam podział nieruchomości jest procesem dość skomplikowanym i długotrwałym. Rozpoczyna się go od złożenia wniosku do wójta, burmistrza, bądź prezydenta miasta. Jeśli wniosek zostanie przyjęty i zaakceptowany, geodeta może rozpocząć formalności związane z podziałem.

  1. Pierwszym krokiem podjętym przez geodetę będzie przygotowanie wstępnego projektu podziału nieruchomości. Krok ten można wykonać samodzielnie, jednak odpowiednio uprawniony do tego geodeta wykona go szybciej i według wszystkich określonych zasad. Samodzielne przygotowanie projektu wstępnego może niepotrzebnie przedłużać czas podziału.
  2. Kiedy wniosek i projekt zostaną zaakceptowane, geodeta może przejść do czynności kartograficzno – geodezyjnych: zgłoszenie podziału do Powiatowego Ośrodka Geodezyjnego i Kartograficznego, sprawdzenie stanu prawnego ziemi oraz przyjęcie granic nieruchomości.
  3. Następnie geodeta przygotowuje operat podziału nieruchomości, czyli mapę z podziałem, protokół, a także wykaz zmian gruntowych i składa całość do Powiatowego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej.
  4. Kopia dokumentu powinna zostać złożona przez wnioskodawcę także wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta.

Ile kosztuje geodeta?

Podział nieruchomości jest procesem trwającym od 3 do 4  miesięcy, dlatego warto skorzystać z usług doświadczonych geodetów np. GEO-SIM, którzy od lat świadczą usługi związane z podziałem ziemi. Odpowiednie i terminowe składanie wszystkich dokumentów może przyśpieszyć formalności. Koszty usług geodezyjnych zależą od rodzaju nieruchomości oraz ilości punktów załamań granicy, obszaru dzielonej działki itd. Zwykle wynoszą od ok. 2000 do 4000 tysięcy złotych.

Opracowanie:
Poznań, Chełmońskiego 3 lok. 18
tel. 504 415 676
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz