Materiał Partnera

Podstawowe rodzaje wodomierzy

Podstawowe rodzaje wodomierzy

Nowoczesne wodomierze to przede wszystkim te, które pozwalają na precyzyjny pomiar zużycia wody oraz umożliwiają radiowy odczyt danych. Dobrym tego przykładem, pozwalającym na zdalny odczyt mediów, jest polska aplikacja LibraRS – proste, przyjazne i funkcjonalne rozwiązanie. Czym charakteryzuje się ta aplikacja i z jakimi wodomierzami może współpracować? Co daje pracownikom wodociągów oraz zarządcom nieruchomości?

Zestaw odczytu zużycia mediów

Zestaw, któremu się przyglądamy, składa się z przenośnego tabletu z systemem Android, radiowego odbiornika oraz kompletu anten. Zasięg tego urządzenia to 450 m w otwartej przestrzeni. Jak mówi nam przedstawiciel firmy P.H.U. METERING z gminy Buczek w województwie łódzkim, w celu poprawienia jakości i szybkości odczytu na wyposażeniu znajduje się dodatkowa antena przystosowana do montażu na dachu samochodu i umożliwiająca pracę w systemie drive by.  Moduły radiowe konfigurowane są indywidualnie. Jednorazowo można wykonać nawet ponad 5000 odczytów.

Ewidencja danych, generowanie raportów, archiwizacja

Osoba, która wykonuje odczyty w terenie za pomocą aplikacji LibraRS, może gromadzić zapisane stany wodomierzy i generować raporty ze swojego profilu użytkownika. Ewidencjonować można także wygodnie różnego rodzaju alarmy (o wycieku, przepływie wstecznym, o demontażu modułu radiowego, o obecności pola magnetycznego itp.). Dodatkiem rozszerzeniowym do aplikacji LibraRS jest interaktywna mapa odczytowa, dzięki której w automatyczny sposób można tworzyć trasy odczytowe inkasenta, by ten sprawniej poruszał się w terenie. Rozszerzony system LibraRS może też automatycznie bilansować zużycie wody w kontrolowanych punktach.

Dokładność odczytu stanu licznika

Wykorzystanie systemu zdalnego odczytu LibraRS w połączeniu z wodomierzami klasy metrologicznej min. R160, pozwala na uzyskanie różnicy bilansowej z wodomierza głównego i wodomierzy mieszkaniowych w granicach 5%. Oznacza to więc, że wykorzystanie systemu stanowi nie tylko komfort dla pracowników wodociągów oraz spółdzielni mieszkaniowych, ale także pozwala zminimalizować różnice bilansowe w gospodarce wodno-ściekowej. Do niedawna w zasobach zakładów wodociągowych i spółdzielni mieszkaniowych dominowały wodomierze jednostrumieniowe o klasie R80, natomiast z uwagi na dążenie do jak najbardziej rzetelnego rozliczania mieszkańca ze zużycia wody, od jakiego czasu obserwuje się zmianę tendencji i sukcesywne przechodzenie na wodomierze dokładniejsze, mające co najmniej klasę dokładności R160.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz