Materiał Partnera

Podstawowe akcesoria wędkarskie

Podstawowe akcesoria wędkarskie

Osoby, które dopiero chciałyby rozpocząć swoją przygodę w wędkowaniem, zadają sobie często pytanie: co jeszcze powinny zakupić oprócz wędki. W sklepach dostępnych jest dziś całkiem sporo różnych elementów wyposażenia wędkarskiego, ułatwiających łowienie ryb. O zakupie jakich akcesoriów wędkarskich warto pamiętać? Czy są takie, które można uznać za absolutnie niezbędne dla wędkarza?

Co poza wędką?

Przede wszystkim, jeśli mamy już wędkę, trzeba dokupić elementy zapasowe do niej. Należą do nich haczyki, do których mocujemy przynętę na ryby żyłki zabezpieczające na wypadek złapania dużego okazu, ciężarki pozwalające zarzucać wędkę na dowolną długość oraz spławiki do umieszczania przynęty w wodzie na danej głębokości. Nieodzowne będą również wspomniane wyżej przynęty do przywabiania ryb: poza tymi żywymi dostępne są również przynęty sztuczne, imitujące różne robaki czy inne żyjątka. Kolejnym ważnym artykułem są siatki na ryby, mogą one mieć różną wielkość zależnie od potrzeb wędkarzy. Z kolei torba na sprzęt wędkarski pozwoli trzymać wszystkie przedmioty, wygodnie i bezpiecznie, w jednym miejscu. Praktyczne akcesoria wędkarskie, ułatwiające zwłaszcza wielogodzinne wędkowanie to m.in. podpórki pod wędki, siedziska oraz kuchenki gazowe, naczynia biwakowe, kubki termiczne i termosy.  

Mniej znane akcesoria dla wędkarzy

W dobrze zaopatrzonych sklepach wędkarskich znajdziemy również wiele innych akcesoriów, o których istnieniu osoby niezajmujące się łowieniem ryb pewnie nawet nie wiedzą. Jak podpowiada nam specjalista ze sklepu Fishkon, każdemu wędkarzowi przydadzą się szczypczyki i kleszcze, a także noże, nożyczki, skrobaczki, zaciskacze, nasadki, ostrzałki, kapturki i stojaki do wędek. Wśród propozycji przydatnych akcesoriów wędkarskich można też wymienić przelotki, pływaki, koszyki zanętowe oraz kółka łącznikowe, Nie brakuje też tych przeznaczonych nie do samego wędkowania, ale do konserwacji wędek i sprzętu wędkarskiego. Osobną kategorię akcesoriów wędkarskich stanowią też te, niektóre już wymienione przez nas powyżej, służące do oprawiania i przyrządzania złowionych ryb np. wagi czy wędzarki. Zasadniczo, zadaniem akcesoriów wędkarskich jest ułatwienie połowu i zabezpieczenie elementów sprzętu wędkarskiego, ale też np. sygnalizowanie brania, za co odpowiadają specjalne dzwonki. Dzięki temu, że wędkarz otrzyma taki sygnał, może skutecznie i szybko zareagować na pojawienie się ryby. Dzwonki montuje się w miejscu szczytowym wędki: wydają one dźwięk nieco naśladujący wibracje żyłki. Innym rodzajem popularnych sygnalizatorów dla wędkarzy są spławiki.
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz