Materiał Partnera

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – konieczność w księgowości

Podnoszenie kwalifikacji zawodowych – konieczność w księgowości

Skomplikowane przepisy podatkowe i brak umiejętności prowadzenia ksiąg rachunkowych sprawiają, że wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy specjalistów. Aby być na bieżąco ze zmianami w  prawie, księgowi nieustannie muszą się szkolić. Samodzielne zdobywanie wiedzy to tylko jedna z możliwości pogłębiania wiedzy – na rynku działa wiele firm szkoleniowych.

Kompleksowa pomoc dla klientów

Tylko w ostatnim czasie w Polsce zaczęło obowiązywać kilka nowych przepisów z zakresu księgowości – wspomnieć wystarczy Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Księgowy, który nie będzie na bieżąco ze zmianami w przepisach, nie może liczyć na klientów, bo jego braki w wiedzy szybko zostaną zauważone – wystarczy, że przedsiębiorca zada kilka pytań. Właśnie dlatego na rynku nie brakuje specjalistycznych kursów i szkoleń organizowanych z myślą o aktywnych zawodowo księgowych. Szkolenia są organizowane przez prywatne firmy i stowarzyszenia. Przykładowo Stowarzyszenie Księgowych w Polsce Oddział Okręgowy w Legnicy proponuje udział w szkoleniach dotyczących rozliczania podatku VAT, ochrony danych osobowych czy zmian wprowadzonych w Kodeksie pracy.

W ostatnich latach szczególnie popularnym tematem jest przenoszenie lub zakładanie firm poza granicami Polski, np. w Wielkiej Brytanii. Na rynku nie brakuje biur rachunkowych specjalizujących się w oferowaniu pomocy przy zakładaniu np. spółek w Wielkiej Brytanii, a także prowadzeniu ksiąg rachunkowych i reprezentowaniu przedsiębiorców przed zagranicznymi i polskimi urzędami.

Szkolenia to nie obowiązek – to konieczność

Zasadniczo osoby pracujące jako księgowi nie muszą się szkolić – prawo nie nakłada na nich takiego wymogu. W praktyce jednak szkolenia dla księgowych są obowiązkowe dla wszystkich, którzy chcą pracować w zawodzie. Biura rachunkowe zwracają uwagę na kompetencje kandydatów, gdy szukają nowych pracowników do zespołu. Księgowi prowadzący własne biura również nie mogą pozwolić sobie na brak znajomości aktualnych przepisów.

Choć wiedzę można uzupełniać, sięgając pod literaturę fachową, to jednak nie zastąpi ona praktyki. Uczestnicy szkoleń mogą zadawać pytania i zawsze uzyskają wyczerpującą odpowiedź. Bardzo często zajęcia przyjmują charakter praktycznych warsztatów, podczas których księgowi dokonują obliczeń lub uczą się obsługi nowych programów. W efekcie osób zainteresowanych wzięciem udziału w szkoleniach nie brakuje – to sposób, aby być na bieżąco ze zmianami w prawie.

Opracowanie:
Legnica, Najświętszej Marii Panny 22
tel. 76 862 13 65
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz