Artykuł sponsorowany

Podatki. Kiedy lepiej rozliczać się razem z małżonkiem?

Podatki. Kiedy lepiej rozliczać się razem z małżonkiem?

Zagadnienia związane z księgowością nie są jasne dla przeciętnego człowieka. Warto jednak wiedzieć o podstawowej sprawie, która może przynieść spore oszczędności. W Polsce możemy się rozliczać razem ze współmałżonkiem, a opłaca się to szczególnie wtedy, gdy między dochodami pary jest duża dysproporcja.

Wspólne rozliczanie się

Prawo w naszym kraju zezwala na wspólne rozliczenie dochodów małżonków, co często pozwala odprowadzić mniejszą kwotę podatku niż w przypadku złożenia deklaracji indywidualnie przez każdego z nich. Aby móc skorzystać z takiej możliwości, trzeba rozliczać się jednak według skali podatkowej.

Zaoszczędzicie, jeśli roczne dochody jednego współmałżonka mieszczą się w innym przedziale skali podatkowej niż dochody drugiego. Wyróżniamy dwie stawki podatku dochodowego od osób fizycznych. Według obowiązujących przepisów podatnicy, którzy osiągnęli w ubiegłym roku dochód nieprzekraczający kwoty 85 528 złotych, w 2017 roku uiszczą podatek w wysokości 18 proc., skorygowany o kwotę zmniejszającą podatek tj. 556,02 złotych. Obywatele, których dochód przekracza kwotę 85 528 złotych, znajdują się już w drugiej skali podatkowej i płacą podatek opiewający na 15 395,04 złotych i 32 proc. nadwyżki od każdej kwoty ponad 85 528 złotych.

Wspólne rozliczanie się pozwala lepiej zarabiającemu małżonkowi uniknąć rozliczania się według drugiej stawki podatku tj. 32 proc. Jest to proste działanie: dochody małżonków sumuje się, dzieli przez dwa i dopiero wtedy od uzyskanej kwoty odlicza się podatek. Podwojona kwota podatku to ostateczna kwota uiszczana do Urzędu Skarbowego.

Jeśli małżonkowie złożyliby osobne formularze, małżonek, którego dochody przewyższają kwotę 85 528 złotych, musiałby rozliczać się według 32-procentowej stawki podatkowej. Małżonek o mniejszych dochodach pozostałby przy 18-procentowej stawce podatku.

Ograniczenia

Ustawa o PIT zawiera jednak pewne ograniczenia odnośnie korzystania ze wspólnego rozliczenia. Małżeństwo mieszkające na stałe w Polsce może skorzystać z tej formy rozliczenia, jeśli istnieje między nimi wspólnota majątkowa przez cały rok podatkowy. Kolejnym dość oczywistym warunkiem jest pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy.

Z możliwości wspólnego rozliczenia może skorzystać także wdowa lub wdowiec. Zawarcie małżeństwa musiało jednak nastąpić przed rozpoczęciem roku podatkowego, w którym zmarł współmałżonek. Ze wspólnego rozliczania nie mogą skorzystać natomiast małżonkowie rozliczający się podatkiem liniowym, kartą podatkową oraz ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych.

Jeśli podatki, rozliczenia, sprawozdania itp. spędzają Ci sen z powiek, zleć je profesjonalnej firmie! Drabik Dorota Doradca. Kancelaria usług finansowo-księgowych prowadzona jest przez biegłego rewidenta Dorotę Drabik, która dysponuje ogromną wiedzą i doświadczeniem. Warto wspomnieć także, że jest wykładowcą w Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce, w oddziale w Rzeszowie. Serdecznie zapraszamy!

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz