Materiał Partnera

Płynne substancje niebezpieczne – jak są przewożone?

Płynne substancje niebezpieczne – jak są przewożone?

Przewóz substancji niebezpiecznych, także tych płynnych, to praca wymagająca ogromnej odpowiedzialności oraz doświadczenia. Zajmujące się nią firmy transportowe są wyposażone w stosowny sprzęt, uprawnienia oraz zrzeszają najlepszych fachowców. Wszystko dlatego, że substancje niebezpieczne – jak sama nazwa wskazuje – mogą stanowić duże zagrożenie dla człowieka, nawet mimo tego, że mamy z nimi styczność właściwie na co dzień.

Jakie firmy zajmują się przewozem substancji niebezpiecznych?

Do płynnych substancji niebezpiecznych należą na przykład środki dezynfekcji, artykuły chemiczne czy też kleje. Używamy ich na co dzień, przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa, zwykle w kontrolowanym środowisku i niewielkiej ilości. Dostępne komercyjnie opakowania nigdy nie są przesadnie duże. Wszystko dlatego, by w razie wypadku niebezpieczna substancja wywołała jak najmniej szkód. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej, gdy zachodzi potrzeba przetransportowania dużej ilości tego rodzaju substancji. Pojazdy przemierzające drogi narażone są na wiele niebezpieczeństw, takich jak chociażby awarie, stłuczki i innego rodzaju wypadki. Muszą być więc odpowiednio zabezpieczone. W przeciwnym razie wyciek substancji niebezpiecznej mógłby spowodować mnóstwo groźnych zjawisk. Wiele z nich jest łatwopalna, zdecydowana większość jest w stanie skazić środowisko naturalne, a ich usuwanie jest uporczywe i czasochłonne. Dlatego właśnie przewóz substancji niebezpiecznych powierza się wyłącznie wyspecjalizowanym w tym kierunku firmom, takim jak Salusvita Grzegorz Morawski, gwarantującym najwyższy poziom bezpieczeństwa oraz terminowość.

Przystosowanie pojazdów do przewozu substancji niebezpiecznych

W samej Polsce liczba wypadków z udziałem pojazdów przewożących substancje niebezpieczne oscyluje w granicach stu. Liczba ta jest może niewielka, ale jeśli wziąć pod uwagę fakt, że substancje tego typu są wysoce szkodliwe, każdy tego rodzaju wypadek zakwalifikować możemy do grona poważnych. W celu zredukowania ryzyka – zarówno wypadku, jak i wynikających z niego konsekwencji – pojazdy przewożące substancje niebezpieczne są odpowiednio oznakowane i zbudowane tak, by jak najlepiej ochronić przewożony ładunek. Do oznaczeń należą na przykład charakterystyczne, pomarańczowe tablice oraz naklejki ostrzegawcze i informacyjne. Te ostatnie mówią o tym, jakie właściwości ma przewożona substancja, co pozwala ją łatwo zidentyfikować – szczególnie w razie wypadku. Umożliwia to dobór właściwego sposobu postępowania. Najlepiej jednak, aby do wypadku w ogóle nie doszło. W związku z tym, że większość z nich bierze swoją przyczynę w niedostosowaniu kierowcy do warunków na drodze, warto wybierać tylko tych przewoźników, którzy są naprawdę godni naszego zaufania.

Opracowanie:
Zgierz, Milenijna 27 lok. 10
tel. 609 287 401
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz