Artykuł sponsorowany

Piwa regionalne w ofensywie

Piwa regionalne w ofensywie

Piwo od wielu lat towarzyszy różnego typu spotkaniom. Ten najstarszy na świecie napój alkoholowy występuje w wielu odmianach, przez co staje się przedmiotem zainteresowania wszystkich miłośników smakowych eksperymentów. Z roku na rok coraz większym uznaniem cieszą się piwa regionalne, które znacznie różnią się od trunków proponowanych przez wielkie koncerny. Czemu zawdzięczają swą rosnącą popularność? Zapraszamy do lektury.

Piwa regionalne ukłonem ku tradycji

Chcąc poznać początki historii piw regionalnych w naszym kraju, należy przenieść się do czasów przed II Wojną Światową. Wówczas to w niemalże każdym większym mieście działał co najmniej jeden browar, a jego produkty były skierowane zarówno do lokalnych klientów, jak i odwiedzających przyjezdnych gości. Po zakończeniu działań wojennych na rynku zaczęły pojawiać się duże koncerny, zaś pozycja regionalnych browarów mocno spadła. Skutkiem dominacji koncernów było wytwarzanie trunków, które nieznacznie różniły się między sobą co do smaku i samej receptury. Podobnie jest dziś, lecz rosnąca świadomość odnośnie jakości wyrobów alkoholowych sprawia, że konsumenci coraz śmielej sięgają po inne rozwiązania, w tym piwa charakterystyczne dla danego regionu.

Jakość to podstawa

Browarom regionalnym daleko od masowej produkcji. Piwa ważone w niewielkich zakładach, a czasem nawet w warunkach domowych,  powstają w ograniczonym nakładzie, co jednak ma swoje zalety. W odróżnieniu od popularnych piw koncernowych w procesie wytwórczym stawia się na oryginalne receptury i w pełni naturalny skład. Piwowarzy nawiązują zatem do tradycyjnych, lokalnych metod warzelnictwa, lecz nie są w pełni zamknięci na innowacje. Wręcz przeciwnie, eksperymentują niejednokrotnie z surowcami i dodatkami, dzięki którym powstają nowe warianty napojów. W małym browarze znacznie łatwiej utrzymać kontrolę nad finalnym produktem, a piwowar często sam nadzoruje całość procesu. Tym samym należy stwierdzić, iż w przypadku piw regionalnych stawia się na uzyskanie jak najwyższej jakości, co z kolei ma przełożenie na ich wyjątkowe walory smakowe.

Piwa regionalne kontra koncerny

W przypadku piw rzemieślniczych proces produkcji trwa nawet do siedmiu tygodni. Nie dochodzi zatem do skracania czasu fermentacji poprzez podwyższanie temperatury i ograniczenie leżakowania, jak to ma miejsce w browarach koncernowych. Wielkie korporacje, chcąc oszczędzić na kosztach, starają się wzbogacić trunek konserwantami i tańszymi substytutami, a także nie jest im obce rozcieńczanie piwa wodą. Regionalni piwowarzy są z kolei prawdziwymi pasjonatami, którzy doskonale wiedzą, że smak potrzebuje czasu, zaś natury nie da się oszukać. Brak polepszaczy czy  używanie sprawdzonych składników z drugiej strony oznacza wyższe koszty pracy oraz amortyzacji sprzętu. To sprawia, że aby raczyć się piwem regionalnym musimy nieco głębiej sięgnąć do portfela. Cena trunków rzemieślniczych jednak i tak jest w stanie się obronić.

Profesjonalna pomoc

Jak mówi znane przysłowie ,,Nie od razu Rzym zbudowano’’. Lokalni piwowarzy zanim spopularyzują swą markę, niejednokrotnie muszą przejść długą drogę. Na szczęście dla miłośników złocistego trunku, na rynku odnajdziemy podmioty, którzy chętnie wspierają mniejszych producentów w dystrybucji ich towarów. Do takich przedsiębiorstw zalicza się przedsiębiorstwo Westtrade, zapewniając dostępność piw regionalnych terenie woj. pomorskiego, zachodnio-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego i kujawsko-pomorskiego. Firma waży wiele własnych rodzajów piw, w tym klasyczne gatunki dolnej oraz górnej fermentacji, jednocześnie prowadząc hurtową sprzedaż specjałów pochodzących od innych regionalnych piwowarów.

Oceń artykuł (0)
0.0