Materiał Partnera

Pies w domu – radość i obowiązek

Pies w domu – radość i obowiązek

Zwierzęta domowe dla wielu osób są nieodłącznym elementem życia i trudno im sobie wyobrazić, że w domu nie mieszka czworonożny przyjaciel. Pies to jednak nie tylko towarzysz zabaw i spacerów, ale również obowiązek, na który składa się codzienne karmienie, pielęgnacja i dbanie o zdrowie pupila.


Wychowanie od szczeniaka

Pies zazwyczaj pojawia się w domu jako mały szczeniak, dlatego najważniejszym celem w pierwszych miesiącach jest jego wychowanie. Mały piesek przypomina dziecko zaraz po urodzeniu, które nie ma nawyków higienicznych, a nawet nie potrafi samodzielnie jeść. Podobnie jest ze szczeniakiem, którego przede wszystkim trzeba nauczyć załatwiania potrzeb fizjologicznych w wyznaczonym miejscu, a także poszanowania rzeczy w domu. Możliwości jest wiele, a w każdym przypadku będzie skutkował inny sposób, dlatego warto sięgnąć do doświadczeń innych i wypróbować je w domu. Pomocny bywa też weterynarz, do którego trzeba zajrzeć, aby zaszczepić pieska przeciwko różnym chorobom. Niezwykle ważne jest też wprowadzenie zasad, bowiem, nawet jeśli bardzo kochamy swojego pupila, pozwalanie mu na baraszkowanie w łóżku zaowocuje tym, że będzie w nim spędzał czas do końca swoich dni.

Pielęgnacja, odżywianie i zdrowie

Do codziennych obowiązków właściciela psa należy też wykonywanie wszystkich czynności pielęgnacyjnych, tak samo jak wykonuje się je w przypadku małych dzieci. Pies nie wymaga wprawdzie codziennej kąpieli, ale też trzeba mu ją sprawić od czasu do czasu, a także obciąć paznokcie czy zadbać o zęby. W sklepach dla zwierząt jest dziś dostępnych wiele produktów, które ułatwiają takie zabiegi, począwszy od specjalnych nożyczek i pilników do pazurów a skończywszy na gryzakach. Pomimo że pies jest zwierzęciem, potrzebuje też wypełnienia czasu, dlatego warto pomyśleć o odpowiednich zabawkach, które umilą mu na przykład samotny pobyt w domu podczas naszego pobytu w pracy. Dzięki nim nie tylko będzie miał zajęcie, ale też z nudów nie pogryzie kapci pana domu czy nogi od stołu. Ważnym aspektem codziennego życia z psem jest jego karmienie. Minęły już czasy, kiedy zwierzęta domowe żywiły się tym, co pozostawało po posiłkach domowników. Dzięki nauce wiadomo, że nie wszystko jest dla nich odpowiednie.

Wiedza podstawą sukcesu

Liczba czynności, jakie powinno się wykonywać mając w domu psa, nie jest wcale mała. I choć wiele z nich bywa intuicyjnych, to często właściciel szczeniaka nie wie, jak postępować z nowym domownikiem, czym go karmić i w jaki sposób pielęgnować. Najlepszą metodą jest zdobywanie wiedzy tam, gdzie udostępniają ją osoby z doświadczeniem, profesjonaliści lub inni właściciele psów, czyli na portalach takich jak psy-pies.com Wszystko o psach. To niezwykle bogate źródła informacji, swoją złożoność zawdzięczające przeciętnym miłośnikom zwierząt, którzy stają przed rozmaitymi problemami, a zadając pytania ekspertom, narzucają treść portalu. Kiedy pojawiają się wątpliwości, albo chcemy wiedzieć więcej na temat naszej rasy pieska, takie portale okazują się skarbnicą wiedzy. Uzupełnione o forum, pozwalają też na dyskutowanie i wymianę własnych poglądów.

Oceń artykuł (4)
3.3
Komentarze
Dodaj komentarz