Artykuł sponsorowany

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak wygląda diagnostyka? Fizjoterapia ortopedyczna OrtoFiz

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty – jak wygląda diagnostyka? Fizjoterapia ortopedyczna OrtoFiz

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty, niezależnie czy dostaliśmy na nią skierowanie od lekarza, czy zdecydowaliśmy się sami szukać pomocy w swoich dolegliwościach, może dla niektórych osób stanowić niewiadomą. Fizjoterapeuta jest osobą, którą większość z nas kojarzy głównie z masażem, może jakimiś ćwiczeniami, jednak nie do końca wiemy, jak nam pomoże i czy będzie to skuteczne. Obawiamy się tego spotkania i jego efektów. Czego powinniśmy się spodziewać i jak będzie wyglądać ta pierwsza wizyta?

Najpierw wywiad

Na samym początku obowiązkiem specjalisty jest przeprowadzenie dokładnego wywiadu, w którym uwzględni przebieg wszystkich chorób, jakie nas dotykały, nasze urazy i przede wszystkim to, z czym przychodzimy. W ten sposób wyklucza przeciwwskazania do wykonania poszczególnych zabiegów i ma pewność, że w czasie ich wykonania nam nie zaszkodzi.

Badanie funkcjonalne

Gdy zostanie przeprowadzony wywiad oraz po zapoznaniu się fizjoterapeuty z ewentualnymi wynikami badań, zaleceniami, czy historią choroby, jakie ze sobą przyniesiemy, przychodzi czas na badanie funkcjonalne. Oparte ono jest w większości przypadków na wykonywaniu odpowiednich ruchów kończynami oraz na próbach powtórzenia ćwiczeń, jakie pokazuje specjalista. Najczęściej fizjoterapeuci mają wyrobione własne ćwiczenia i metody przeprowadzania badania fizykalnego, dlatego nie ma jednoznacznego schematu w tym przypadku.

Ustalenie celu prowadzenia rehabilitacji

Rehabilitacja zawsze odbywa się z konkretnego powodu. Większość pacjentów zgłasza się z dolegliwościami bólowymi, z którymi nie potrafią sobie poradzić. Po przeprowadzeniu badania fizykalnego rehabilitant ustala dokładną przyczynę występowania dyskomfortu, bólu czy złego samopoczucia u pacjenta i planuje przebieg leczenia. Już od samego początku fizjoterapeuta powinien dbać o odpowiednie komunikowanie się z pacjentem. Istotne jest bowiem, aby dowiedział się on jak najwięcej o swoich dolegliwościach, ich przyczynach i metodach rozwiązywania problemu. Należy bowiem pamiętać, że aby rehabilitacja była w pełni skuteczna, my również musimy dać dużo z siebie.

Kolejne spotkania

Na kolejnych spotkaniach odbywają się zaplanowane zabiegi z pacjentem. W czasie każdej wizyty fizjoterapeuta sprawdza czy ćwiczenia wykonujemy prawidłowo i poprawia popełniane błędy. Terapia może obejmować różne metody lub działy w fizykoterapii, zależnie od potrzeb konkretnego pacjenta. Specjaliści zalecają działania, takie jak: fizykoterapia, kinezyterapia, masaż leczniczy, czy też terapia manualna.

OrtoFiz - oferta

Gabinet rehabilitacji medycznej OrtoFiz prowadzony przez Dawida Grzelaka, magistra fizjoterapii, znajduje się w Sieradzu. Specjalizuje się w fizjoterapii ortopedycznej, terapii manualnej i treningu medycznym. Oferuje usługi dla osób w stanach pourazowych, pooperacyjnych, z przewlekłymi oraz ostrymi zespołami bólowymi układu mięśniowo-szkieletowego. OrtoFiz zapewnia indywidualne podejście do każdego pacjenta i dostosowanie terapii do ich potrzeb. Fizjoterapeuta oferuje także doradztwo w zakresie zapobiegania kontuzjom i prowadzenia zdrowego stylu życia. Mgr Dawid Grzelak posiada liczne certyfikaty potwierdzające wiedzę i umiejętności w dziedzinie fizjoterapii.

Opracowanie:
Sieradz, al. Grunwaldzka 1C
tel. 697 128 037
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz