Materiał Partnera

Pierścionek z prawdziwym brylantem

Pierścionek z prawdziwym brylantem

Kupując pierścionek dla swojej przyszłej narzeczonej, z pewnością chcesz mieć pewność, że oczko w tym pierścionku to prawdziwy diament a nie cyrkonia. Diament to najcenniejszy kamień szlachetny, więc nic dziwnego, że biżuteria z diamentem to cenny nabytek. Cyrkonia także jest popularna w jubilerstwie, ale jako, że nie występuje w naturze, lecz jest wytwarzana w laboratoriach, nie jest tak cenna. Dlatego dobrze jest wiedzieć o paru faktach.

Co to jest diament a co to jest cyrkonia?

Jak rozpoznać, czy to, co trzymamy w dłoni to brylant czy cyrkonia? Jubilerzy twierdzą, że cyrkonia świeci jaśniej, niż diament, ale by to stwierdzić, trzeba by mieć oba kamienie i móc je porównać. Osoby zajmujące się na co dzień pracą z wyrobami jubilerskimi potrafią to zrobić na pierwszy rzut oka, jeszcze lepsi są w tym Rzeczoznawcy Diamentów, których specjalizacja dotyczy także oceny wartości danego egzemplarza. A dla niewprawnego oka niestety prawidłowa ocena prawdziwości diamentu może być trudna. Należy pamiętać, że diament to czysty węgiel w postaci krystalicznej, ukształtowany w ten sposób pod ogromnym ciśnieniem, w naturalnych procesach zachodzących w skorupie ziemskiej. Surowy, nieoszlifowany diament wygląda niepozornie, ale po oszlifowaniu staje się pięknym, lśniącym brylantem. Cyrkonia natomiast, to jeden z syntetycznych naśladowców brylantów, powstający ze związków pierwiastka o nazwie cyrkon, najbardziej do nich podobny, lecz powstający w laboratoriach. Można jeszcze wspomnieć o diamentach syntetycznych, które są obecnie produkowane w laboratoriach, ale nie mają wartości jubilerskiej. Ze względu na swoją twardość służą jako półprodukt do tarcz szlifierskich.

Jak odróżnić diament od cyrkonii?

Odróżnienie diamentu od cyrkonii wymaga nieco doświadczenia. Być może kilka wskazówek, które dostaliśmy od jubilerów pracujących w Komisie Biżuteryjnym w Gdańsku przyda się do tego celu. Przede wszystkim, brylanty nie matowieją. Nawet pomimo upływu wielu lat będą zachwycać swoim blaskiem. Cyrkonia zaś może zmatowieć w wyniku zabrudzeń. Brylanty nie przewodzą ciepła, a zatem nie nagrzewają się. Po wyjęciu z wrzątku, czy po pozostawieniu na nasłonecznionym parapecie, diament będzie tak samo chłodny, jak pozostawiony w półce. Cyrkonia natomiast stanie się gorąca. Brylantu nie da się zarysować, zaś cyrkonię tak, gdyż jest znacznie bardziej miękka. Krawędzie oszlifowanego brylantu zawsze będą twarde i nic ich nie wytrze, podczas gdy cyrkonia z czasem może ulec zatarciu. Patrząc pod światło w diamencie dostrzeżesz odcienie szarości albo ogniste refleksy, zaś cyrkonia działa jak pryzmat i rozszczepia światło słoneczne na pełną gamę odblasków tęczowych. Najlepiej jednak, by dowiedzieć się czy to diament, czy cyrkonia, to zapytać się rzeczoznawców.

Opracowanie:
Gdańsk, Węglarska 1 lok. 4
tel. 502 422 315
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz