Materiał Partnera

Pielęgnacja sierści u koni

Pielęgnacja sierści u koni

Zadbana sierść końska jest nie tylko piękną ozdobą, ale również świadczy o zdrowiu zwierzęcia. Niestety czynniki wewnętrzne jak i zewnętrzne mogą negatywnie wpływać na jej stan. Podstawą jest dobra pielęgnacja końskiej sierści i zapobieganie chorobom oraz problemom, zanim się jeszcze pojawią. Dowiedz się, jak powinna przebiegać idealna pielęgnacja końskiej sierści.

Problemy z końską sierścią

Końska sierść narażona jest na działanie wielu czynników zewnętrznych, takich jak np. wysoka lub niska temperatura, woda i wilgotność, a także urazy mechaniczne, związane z upadkami. Wszystkie te czynniki mogą nasilić problem wypadania sierści.

Odpowiedzialna za stan sierści końskiej jest również dieta. Specjaliści z Wetfarma polecają przede wszystkim wzbogacenie diety o środki i suplementy bogate w niacynę, witaminę A oraz kwas foliowy. Dodatkowym wzmocnieniem dla sierści będzie również witamina C, cynk oraz miedź.

Problemy z sierścią mogą także wiązać się z chorobami i poważniejszymi problemami, jak grzybica, wszawica, alergie skórne czy zapalenie skóry. Wówczas konieczne jest zgłoszenie się do weterynarza, który zastosuje odpowiednie leczenie.

Sposoby pielęgnacji końskiej sierści

Odpowiednia pielęgnacja musi być regularna, ale też niezbyt intensywna. Wyczesywanie końskiej sierści pomoże w usunięciu martwego naskórka i pozbędzie się pasożytów. Należy jednak zachować przy tym umiar. W przypadku koni przebywających przez większość czasu w stajni, czesanie będzie wymagane częściej niż wśród tych zwierząt, które mają dużą wolność wybiegu np. na pastwiskach. Dobrym uzupełnieniem codziennej pielęgnacji skóry konia będą również dodawane do pożywienia suplementy wzbogacone o potrzebne wartości odżywcze, zwłaszcza w okresie przesilenia jesienno-zimowego lub w okresach wzmożonego wypadania sierści.

Warto pamiętać, że koń nie potrzebuje wyszukanych zabiegów pielęgnacyjnych, jak częste kąpiele, stosowanie perfumowanych specyfików czy zbyt częste szarpanie przy wyczesywaniu, ponieważ o własną higienę potrafi zadbać poprzez tarzanie, a zbyt długie zabiegi pielęgnacyjne mogą go po prostu męczyć.

Opracowanie:
Warszawa, Karwińska 19
tel. 22 646 55 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz