Artykuł sponsorowany

Suplementacja w zależności od wieku i rozwoju konia

Suplementacja w zależności od wieku i rozwoju konia
Choć w dzisiejszych czasach konie rzadko są wykorzystywane do pracy w gospodarstwach rolnych, nadal są one zwierzętami intensywnie pracującymi. Obecnie najczęściej konie użytkuje się w sportach oraz rekreacji. Regularne treningi sprawiają, że organizm konia wymaga nie tylko właściwej diety, ale często również odpowiedniej suplementacji. Jak dostosować suplementację do etapu rozwoju konia?

Suplementacja młodych koni – dlaczego jest ważna?

Ogromnym błędem właścicieli koni jest rozpoczęcie suplementacji dopiero wtedy, kiedy u konia pojawiają się wyraźne oznaki niedoborów. Bardzo często u źrebiąt i młodych koni nie widać drobnych problemów zdrowotnych, które później odbijają się na całym organizmie. Trzeba pamiętać, że konie to potężne zwierzęta, które szybko rosną. Nie zawsze są w stanie dostarczyć sobie odpowiednich składników odżywczych wyłącznie z pożywienia. Jest to szczególnie ważne w przypadku koni, które będą wykorzystywane w sporcie. Niedobory, których koń nabawi się w wieku źrebięcym, mogą nieść za sobą tragiczne skutki w przyszłości. Zdarza się, że są one nie do „odrobienia” i koń musi być wykluczony ze sportu, a niekiedy nawet rekreacji. Suplementy dla młodych i dorosłych koni oferuje firma WetFarma. Pamiętaj, aby kupować suplementy wyłącznie ze sprawdzonych źródeł.

Suplementacja dorosłego konia – na co zwracać uwagę?

Intensywny wysiłek to większe zapotrzebowanie nie tylko na energię, ale również witaminy i minerały. Żeby zminimalizować ryzyko chorób i kontuzji, bardzo ważne jest dostosowanie paszy oraz suplementów do intensywności treningów konia. Jeśli jesteś osobą początkującą, która dopiero stawia pierwsze kroki w świecie sportów konnych, skorzystaj z pomocy osób bardziej doświadczonych. Suplementy dla koni to często produkty mocno skoncentrowane, dlatego trzeba zawsze dokładnie czytać skład pod względem ilości poszczególnych składników.

Jak suplementować, by nie zaszkodzić?

Pod żadnym pozorem nie wolno dobierać suplementów na własną rękę. Jakość paszy oraz stosowane dodatki muszą być zawsze konsultowane z lekarzem weterynarii, który specjalizuje się w żywieniu i leczeniu koni sportowych. Co więcej, suplementy dostosowuje się nie tylko na podstawie oceny intensywności treningu oraz wizualnych problemów z układem ruchu, lecz przede wszystkim bierze się pod uwagę badania krwi. Badania krwi to najlepszy sposób na wczesne wykrycie niedoborów oraz dopasowanie odpowiedniej dawki witamin i minerałów.

Opracowanie:
Warszawa, Karwińska 19
tel. 22 646 55 46
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz