Artykuł sponsorowany

Pianka poliuretanowa – idealny materiał izolacyjny

Pianka poliuretanowa – idealny materiał izolacyjny

Nowoczesne materiały i technologie już niejednokrotnie zrewolucjonizowały liczne dziedziny przemysłu. Powstające dzięki nim produkty są tańsze, wytrzymalsze i bardziej komfortowe. Jednym z takich materiałów jest pianka poliuretanowa. Wykorzystuje się ją między innymi w termoizolacji i hydroizolacji.

Czym jest pianka poliuretanowa?

Pojęcie pianki poliuretanowej jest bardzo ogólne. Tak naprawdę obejmuje wiele rodzajów materiału, którego podstawę stanowi tworzywo o nazwie poliuretan. Wynalezione przed wielu laty, do czasów obecnych przeszło liczne przemiany. Właśnie dlatego dziś możemy korzystać z wielu jego właściwości, zależnie od potrzeb oraz przeznaczenia.

Charakterystyczną cechą tego materiału jest postać piany, która stanowi zbiór wypełnionych powietrzem komórek, które zastygają w odpowiednich warunkach i tworzą rodzaj pustych w środku kuleczek. Ta cecha sprawia, że pianka poliuretanowa jest doskonałym izolatorem. Osoby interesujące się fizyka doskonale wiedzą, jak wiele w ochronie termicznej może zdziałać pusta przestrzeń pomiędzy dwiema szybami lub warstwami innego materiału. Tą zasadą kierują się właśnie producenci pustaków i konstruktorzy elewacji.

Wśród najpopularniejszych typów pianek stosowanych między innymi w budownictwie prym wiodą twarde pianki poliuretanowe, znane jako PUR oraz pianki poliizocyjanurowe – PIR. Te drugie są dodatkowo ulepszone, dzięki czemu mają wyższe parametry izolacyjne w odniesieniu do temperatur. Pianki PUR cechuje wytrzymałość w zakresie od –200°C do +135°C, pianki PIR od –200°C do +200°C. Nieco inny jest też współczynnik przenikania ciepła. Dla pianek PUR wynosi on średnio 0,026 W/(m·K), a dla pianek PIR 0,024 W/(m·K).

W praktyce wyróżnia się też pianki półsztywne w aerozolu oraz pianki elastyczne PUF. Te ostatnie są mniej przydatne przy izolacji budynków. Najszersze wykorzystanie w tej dziedzinie mają pianki wysoko rozprężne, półsztywne oraz o wysokim współczynniku przewodzenia ciepła.

Zastosowanie pianek poliuretanowych w termo- i hydroizolacji

Jednym z najczęstszych zastosowań pianek poliuretanowych wysoko rozprężnych jest izolowanie termiczne i hydrologiczne budynków. Ze względu na swoje właściwości mogą one być wykorzystywane do ocieplania poddaszy budynków mieszkalnych i przemysłowych, obiektów rolniczych, stropodachów, hal produkcyjnych i wielu innych obiektów. Z uwagi na ich całkowitą obojętność chemiczną i brak jakiegokolwiek wpływu na otoczenie, pianki mają zastosowanie w różnych branżach produkcyjnych, także w kontakcie z żywnością czy środkami chemicznymi. Idealnie nadają się do ocieplania zbiorników oraz izolacji samochodów.

Zajmująca się wtryskiwaniem pianki poliuretanowej firma Pur-Ko Konrad Kwiatkowski wykonuje z udziałem tego materiału również hydroizolacje. Takie zastosowanie możliwe jest dzięki całkowitej odporności pianki na wodę oraz jej nieprzepuszczalności. Utrwalony materiał nie nasiąka i nie przepuszcza wilgoci, dlatego doskonale nadaje się do hydroizolacji fundamentów, piwnic, tarasów i balkonów oraz innych konstrukcji, w których powinno być zachowane suche środowisko. Pianka nanoszona jest we wskazane miejsca metodą natryskową, dzięki czemu dokładnie pokrywa każdą powierzchnię, wypełnia szczeliny i nie tworzy mostków termicznych.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz