Materiał Partnera

Pełen zakres badań technicznych na stacji kontroli pojazdów

Pełen zakres badań technicznych na stacji kontroli pojazdów

Wizyta na stacji diagnostycznej kojarzy się kierowcom zazwyczaj z koniecznością wykonania obowiązkowego badania technicznego samochodu osobowego, chociaż renomowane miejsca tego typu zajmują się nie tylko autami. Z powodzeniem można na stacji powierzyć diagnoście ocenę stanu technicznego motocykla, ciągnika, autobusu czy nawet pojazdu wykonanego samodzielnie. Co jeszcze wchodzi w pełen zakres badań technicznych?

Okresowe i pierwsze badania techniczne

Przeprowadzane na stacji kontroli pojazdów przez wykwalifikowanego diagnostę badania wykonywane są zazwyczaj okresowo. W przypadku większości pojazdów ich ważność wynosi rok, po czym należy po raz kolejny dokonać specjalistycznej oceny stanu technicznego. Tego typu badanie okresowe dotyczy nie tylko samochodów osobowych, ale też ciężarówek, motocykli, motorowerów, ciągników, autobusów, przyczep czy naczep. Pełen zakres badań technicznych realizowany jest na stacji kontroli Auto-Transprzęt Sp. z o.o., która zajmuje się także wykonywaniem tzw. pierwszych przeglądów. Są one konieczne do rejestracji m.in. pojazdów zabytkowych czy sprowadzonych zza granicy. Renomowana stacja kontroli jest w stanie przeprowadzić również wiele dodatkowych badań technicznych. Konieczność oceny stanu technicznego przez diagnostę dotyczy także pojazdów wyposażonych w instalację gazową, która musi być przede wszystkim szczelna. Badania dodatkowe wykonuje się również na samochodach uprzywilejowanych, ale także wielu innych – jakich konkretnie?

Dodatkowe badania techniczne

Stacja kontroli pojazdów jest w stanie zająć się przeprowadzeniem dodatkowych badań technicznych dotyczących wielu nietypowych pojazdów, do których należą nie tylko samochody SAM, ale też taksówki czy auta przeznaczone do nauki jazdy. Pojazdy przystosowane do ciągnięcia przyczep czy takie, w których zostały dokonane zmiany konstrukcyjne także powinny być poddane dodatkowemu badaniu technicznemu zrealizowanemu przez wykwalifikowanego diagnostę. W ramach świadczonych usług w tego typu miejscach ustala się nieznane dane techniczne pojazdu, nabija numery nadwozia, podwozia czy ramy, a także wykonuje tabliczki zastępcze. Pełen zakres badań technicznych wykonywanych w stacji kontroli pojazdów jest więc bardzo szeroki i warto z niego korzystać nie tylko w przypadku, gdy jest to obowiązkowe. Regularne sprawdzanie poszczególnych komponentów pojazdu pozwala uniknąć kosztownych napraw związanych z nadmiernym zużyciem czy nawet uszkodzeniem części. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z kompleksowych usług specjalistów, którzy wykonują nie tylko okresowe oceny stanu technicznego, ale też dodatkowe badania.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz