Materiał Partnera

Parkiet jodełka francuska, czyli klasyka w najlepszym wydaniu

Parkiet jodełka francuska, czyli klasyka w najlepszym wydaniu

Drewno to materiał chętnie wykorzystywany przy wykańczaniu podłogi, jednak nie tylko rodzaj tworzywa jest istotny, ale również metoda jego ułożenia na podłodze. W ostatnim czasie w trendach wnętrzarskich widać wyraźny powrót do klasycznych rozwiązań, takich jak jodełka francuska. Czym charakteryzuje się to rozwiązanie i co warto o nim wiedzieć? Odpowiedzi znajdziemy w poniższym artykule.

Jodełka francuska – co to takiego?

O podłodze „w jodełkę” słyszał zapewne każdy – w latach 70-tych i 80-tych był to wzór bardzo często spotykany w polskich mieszkaniach, obecnie również można się z nim zetknąć. W tym układzie deszczułki podłogi układane są w taki sposób, by krótka krawędź jednej stykała się pod kątem dziewięćdziesięciu stopni z długą krawędzią drugiej. Gotowy wzór przypomina nieco układ gałązek jodły, któremu zawdzięcza swą nazwę. Czym w takim razie jest jodełka francuska?

- Metoda układania deszczułek jest taka sama, jak w przypadku wzoru klasycznego – mówi przedstawiciel firmy Solid Parkiet – Różnicę stanowi fakt, że deszczułki nie mają prostokątnej powierzchni. Ich końce są ścinane pod kątem czterdziestu pięciu stopni i to właśnie w miejscu ścięcia dwie deszczułki stykają się ze sobą.

Inny wariant – jodełka węgierska

Wariantem jodełki francuskiej jest tak zwana jodełka węgierska. Jedyną różnicą między tymi rozwiązaniami jest metoda przycięcia deszczułek – w jodełce węgierskiej kąt ścięcia wynosi sześćdziesiąt stopni. Po połączeniu dwóch deszczułek w miejscu ścięcia tworzą one kąt rozwarty wynoszący sto dwadzieścia stopnia. Takie rozwiązanie pozwala nieco złagodzić wyrazistość jodełki francuskiej.

Gdzie sprawdzi się jodełka francuska?

Parkiet w układzie jodełki francuskiej sprawdzi się przede wszystkim w klasycznych wnętrzach – na przykład mieszkaniach i biurach wewnątrz starych kamienic. Oczywiście przy odpowiedniej aranżacji wnętrza może on stać się również ciekawym rozwiązaniem w obiektach nowych. Należy pamiętać, że jodełka francuska jest bardzo wyrazista, już sam układ deszczułek mocno przyciąga uwagę i wywiera wpływ na prezencję wnętrza – stworzenie zbyt agresywnego kontrastu pod postacią np. nowatorskich, kolorowych mebli może zaburzyć harmonię pomieszczenia. Z tego samego powodu warto uważnie podejść do wyboru wykończenia i efektów na jodełkę – zbyt mocne kolory mogą sprawić, że podłoga stanie się „ciężka” i będzie optycznie zmniejszać przestrzeń.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz