Materiał Partnera

Parapety jako elementy wykończenia wnętrz

Parapety jako elementy wykończenia wnętrz

Trudno wyobrazić sobie okno, które nie zostałoby u dołu wykończone przy pomocy parapetu. Choć na co dzień traktujemy ten element jako podstawkę pod kwiaty, to pełni on niezwykle ważną funkcję z puntu widzenia naszego komfortu. Jest również istotną częścią wystroju całego wnętrza. Co warto wiedzieć na temat parapetów wewnętrznych, o czym należy pamiętać przy wybieraniu produktów do naszego domu czy mieszkania?

Parapety wewnętrzne i ich funkcje

Najważniejszą funkcją parapetu wewnętrznego jest poprawa naszego komfortu cieplnego w domu. W jaki sposób? Powszechną praktyką jest, że grzejniki w naszych domach montowane są pod oknami. Uzasadnione jest to tym, że grzejniki powinny znajdować się na najchłodniejszych przegrodach pomieszczenia, bez nich doszłoby do nadmiernego wychłodzenia tych przegród i nierównomiernego rozkładu temperatur w pomieszczeniu.

– Aby zapewnić dobre rozprzestrzeniania się ciepła, a nie tylko jego ucieczkę ku górze, wykorzystuje się właśnie parapety – mówi przedstawiciel firmy Kratex - „Odbijają” one bowiem generowaną przez grzejniki energię cieplną i kierują ją w głąb pomieszczeń. Ponadto parapety chronią nasze okna i ściany przed osadzaniem się na nich spieczonego kurzu, który podrywa się z gorącego grzejnika. Problem ten szczególnie dotyczy starych grzejników żeliwnych, nad którym często można zobaczyć ciemne smugi z kurzu. Ponadto parapet jest ważnym elementem z punktu widzenia estetyki – sam w sobie może być dekoracją wnętrza, o ile zostanie wykonany profesjonalnie i z dobrej jakości materiału, sprawdzi się też w charakterze półki na kwiaty, wazony i inne bibeloty. Coraz popularniejszym trendem w polskiej architekturze są również bardzo szerokie, nisko osadzone parapety, które można wykorzystać w charakterze siedziska.

Drewno, PCV czy granit – co wybrać?

Kilkadziesiąt lat temu powszechnie stosowanym rozwiązaniem były parapety z konglomeratu kamiennego – solidnego i dość taniego, ale niestety niezbyt estetycznego materiału. Obecnie rynek proponuje nam dużo większy wybór. Poza konglomeratami mamy do wyboru również różnego rodzaju materiały drewnopochodne, tworzywa sztuczne oraz kamienie naturalne takie jak granit czy marmur. Na które z tych rozwiązań się zdecydować? Uwagę powinniśmy zwrócić przede wszystkim na walory estetyczne oraz przeznaczenie parapetu. Powinien on odpowiadać ogólnej stylistyce wnętrza – do domów urządzonych w stylu rustykalnym czy kolonialnym lepszym wyborem będą materiały drewnopochodne, niż PCV. Należy również zastanowić się na jakie czynniki będzie narażony parapet. W kuchni i łazience parapet będzie narażony na stały kontakt z wilgocią i zanieczyszczeniami, dlatego powinien on być odporny na takie niebezpieczeństwa. Jeśli parapet nam posłużyć do eksponowania innych elementów dekoracyjnych, powinien być w odpowiednim stopniu odporny na różnego rodzaju zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz