Materiał Partnera

Parametry pianek montażowych wymagane sprawdzenia przed zakupem

Parametry pianek montażowych wymagane sprawdzenia przed zakupem

Jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów budowlanych jest pianka montażowa. Materiał ten jest niezwykle potrzebny na wielu placach budowy. Przede wszystkich służą one do wypełniania pustych przestrzeni, jednakże w celu uzyskania właściwego efektu należy wybrać odpowiedni rodzaj pianki, ponieważ nie każda pianka montażowa nadaje się do użycia w każdych warunkach. Na co w szczególności zwracać uwagę podczas wyboru pianki montażowej?

Jakie parametry pianek montażowych sprawdzić przed ich zakupem?

Na rynku jest wiele rodzajów pianek montażowych, które różnią się od siebie rozmaitymi parametrami, co sprawia, że przeznaczone są do innych zastosowań. Oprócz klasami palności, pianki montażowe mogą różnić się sposobem aplikowania, prężnością, a także składem. Przed dokonaniem zakupu konkretnej pianki montażowej należy sprawdzić cztery bardzo ważne parametry.

Pierwszym z parametrów, które wymagają sprawdzenia jest dozowanie. Większość znajdujących się na rynku pianek jest w postaci ciśnieniowych opakowań wraz z wężykiem lub pistoletem. Takie pianki znajdziemy np. w ofercie firmy Tomi. Wybierając pianki montażowe w pojemnikach wężykowych należy pamiętać, że nie jest możliwe zatrzymanie raz wyzwolonego strumienia pianki, w związku z tym taką piankę trzeba dozować sprawnie w miejscu, gdzie jest potrzebna. Ta czynności nie jest najłatwiejsza, w szczególności, gdy szczeliny są mniejsze od średnicy wężyka. Dużo prostsza w użyciu jest pianka wyposażona w dozownik pistoletowy.

Drugim parametrem, na który trzeba konieczne zwrócić uwagę przed zakupem pianki montażowej jest tolerancja temperaturowa. Pianki można podzielić na pianki zimowe, pianki letnie oraz pianki całoroczne. Pianki zimowe charakteryzują się tym, że można je stosować w temperaturach ujemnych, nawet w -10 stopniach Celsjusza. Z kolei letnie pianki przeznaczone są do użytkowania w wysokich temperaturach, a pianki całoroczne można stosować zarówno w niskich, jak i wysokich temperaturach. Warto jednak mieć na uwadze, że całorocznych pianek nie należy stosować przy bardzo niskich i bardzo wysokich temperaturach. Wybór której z tych pianek uzależniony jest od tego, kiedy zamierzamy jej użyć.

Przed zakupem pianki montażowej należy także sprawdzić z czego jest ona złożona i ile ma składników. Standardowa pistoletowa pianka montażowa zastyga dzięki wilgotności zawartej w powietrzu. Jeżeli piankę tę stosujemy, gdzie dostęp powietrza jest ograniczony, to musimy wiedzieć, że jednoskładnikowa pianka nie będzie działać odpowiednio. W takich warunkach dużo lepszym rozwiązaniem okaże się stosowanie pianek chemoutwardzalnych, które złożone są z dwóch składników. Takie pianki nie potrzebują wilgotnego środowiska, a jedynie prawidłowo odmierzonego utwardzacza. Dwuskładnikowe pianki chemoutwardzalne łatwo i szybko zastygają, a do tego możliwe jest ich późniejsze obrabianie.

Ostatnim parametrem, który bierze się pod uwagę przy zakupie pianki montażowej jest prężność. Prężność to zdolność pianki do powiększania swojej objętości. Niskoprężne pianki montażowe najczęściej wykorzystuje się do izolacji akustycznych. Można je także stosować do trwałego wypełnienia miejsc intensywnie pracujących. W takich sytuacjach pianka ta powiększa swoją objętość do 150%. Z kolei pianki wysokoprężne potrafią zwiększyć swoją objętość nawet kilkanaście razy, jednakże w związku z tym tracą nieco odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz uzyskują niejednolitą wewnętrzną strukturę.

Opracowanie:
Szczecin, Modra 34
tel. 91 434 00 74
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz