Materiał Partnera

Palety suszone zgodnie z normą ISPM-15

Palety suszone zgodnie z normą ISPM-15

Dzisiejszy rynek palet nastawiony jest na produkcję oraz obrót tylko i wyłącznie najlepszych gatunkowo wyrobów. Wiele z nich zalicza się do palet suszonych zgodnie z normą ISMP-15. Umożliwiają one wywóz towarów do innych krajów bez ryzyka skażenia tamtejszego środowiska. Palety suszone są zatem proekologiczne, a ich wykorzystanie nie ogranicza się tylko do działań transportowych. Wiele hurtowni wykorzystuje palety z normą ISPM-15 do składowania swoich towarów – również spożywczych.

Standard ISPM-15

Standard ISPM-15 związany jest z produkcją ekologicznych i fitosanitarnych palet suszonych lub fumigowanych, które przeznaczone są zwłaszcza do obrotu międzynarodowego. Mowa tutaj nie tylko o europaletach, ale również o paletach jednorazowych. Rozmiar produktów nie ma w tym standardzie znaczenia – obróbce fitosanitarnej są poddawane palety o niestandardowych wymiarach, palety o uniwersalnych wymiarach (według standardu EUR/EPAL) czy też palety amerykańskie i angielskie. Jeśli chodzi o celowość wprowadzenia tego standardu, należy wskazać dwa najważniejsze uwarunkowania. Pierwszy z nich to ekologiczność magazynowania i transportowania towarów, które nie są skażone przez szkodniki oraz ich patogeny zawarte w drewnie, a drugą stanowi ochrona stanu zdrowia lasów i bioróżnorodności państw. Badania wykazały bowiem, że opakowania drewniane, które nie zostały poddane procesowi fitosanitarnemu (niszczeniu szkodników, patogenów, larw, wszystkich mikroorganizmów i ich form przetrwalnikowych) negatywnie wpływają na inne środowiska, do których zostały przetransportowane. Jeśli jesteś zatem zainteresowany zakupem proekologicznych różnorodnych palet suszonych zgodnie ze standardem ISPM-15, zgłoś się do firmy Argus.

Procesy fitosanitarne palet

Standard ISPM-15 określa dwa sposoby niszczenia szkodników, a także ich patogenów. Pierwszy sposób to obróbka termiczna z literowym oznaczeniem HT (heat treatment) – stąd wzięła się nazwa palety suszonej. Proces ten polega na poddaniu drewna takiej obróbce, aby cały materiał łącznie z rdzeniem był pod działaniem temperatury 56 stopni Celsjusza przez minimum 30 minut. Sposób drugi przewiduje dezynfekcję gazową (fumigację) oznaczoną literkami MB (methyl bromide). Proces fumigacji polega na wykorzystaniu bromku metylu, który działa na drewno w specjalnej komorze. Stężenie gazu musi być w odpowiedni sposób dostosowane do temperatury i czasu wykonywania dezynfekcji. Według zaleceń IPPC (dyrektywy UE zapobiegającej zanieczyszczeniom środowiska) przy fumigacji w temperaturze 21 stopni Celsjusza i w czasie 16 godzin działania gazu jego stężenie nie powinno przekraczać 14 gramów na metr sześcienny.

Opracowanie:
Zielona Góra, Malczewskiego 41
tel. 602 312 416
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz