Materiał Partnera

Outsourcing kadr i płac – co obejmuje i dlaczego warto go wdrożyć?

Outsourcing kadr i płac – co obejmuje i dlaczego warto go wdrożyć?

Firma zatrudniająca pracowników na konkretnych stanowiskach musi liczyć się z koniecznością dopełnienia poszczególnych obowiązków. Niezbędne jest m.in. prowadzenie kompletnych akt osobowych pracownika, ale też wypłacanie mu wynagrodzenia zgodnie z umową oraz wykonanymi przez niego zadaniami. Warto zlecić wszelkie czynności w tym zakresie profesjonalistom, którzy świadczą usługi outsourcingu kadr i płac dla firm.

Płace pod kontrolą

Niezwykle istotnym elementem utrzymania właściwych relacji pomiędzy pracodawcą a pracownikiem jest terminowe wypłacanie wynagrodzeń. Należna pensja powinna być każdego miesiąca lub np. tygodnia rozliczana w sposób profesjonalny i rzetelny, co warto zlecić profesjonalistom z dobrego biura rachunkowego. W ramach prowadzonego outsourcingu kadr i płac zajmą się oni obliczaniem wynagrodzeń z uwzględnieniem urlopów wypoczynkowych, nieobecności spowodowanych chorobą oraz przede wszystkim obowiązujących przepisów prawa.

Obsługa płacowa obejmuje również przygotowywanie wszelkich raportów i zestawień, których realizacja została zlecona przez klienta. W ten sposób przedsiębiorca jest w stanie uzyskać kompletne informacje o wypłacanych wynagrodzeniach i sposobie ich obliczania. Biuro rachunkowe Unit jest w stanie świadczyć usługi outsourcingu kadr i płac, w ramach których zajmie się także sporządzaniem deklaracji rozliczeniowych wymaganych przez urząd skarbowy czy ZUS. W dużym stopniu odciąża to właściciela firmy, który może skupić się na jej rozwoju.

Profesjonalna administracja kadr

Outsourcing kadr i płac obejmuje również zarządzanie w sposób profesjonalny zatrudnionymi pracownikami. Prowadzenie akt osobowych zawierających najważniejsze informacje z okresu przed zatrudnieniem, obejmującego współpracę oraz dokumentację związaną z jej zakończeniem to zajęcie, którym bez problemów zajmie się dobre biuro rachunkowe. W ramach świadczonych usług jest ono w stanie także rejestrować i wyrejestrowywać pracowników w ZUS, kontrolować terminy ważności szkoleń BHP i innych, których należy bezwzględnie przestrzegać, a także sporządzanie niezbędnych deklaracji do GUS.

Outsourcing kadr i płac obejmuje prowadzenie ewidencji nieobecności pracowników, które spowodowane mogą być m.in. urlopami wypoczynkowymi, zwolnieniami lekarskimi czy nastąpiły z innych powodów. Warto zainteresować się tego typu obsługą firmy jeszcze przed zatrudnieniem pracowników – kompleksowe usługi kadrowo-płacowe to bowiem również sporządzanie wszelkich umów cywilnych i przygotowywanie dokumentacji związanej z przyjęciem osób na konkretne stanowisko.

Opracowanie:
Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz