Artykuł sponsorowany

Oświetlenie sceniczne i obsługa dźwięku są kluczowe dla powodzenia imprez

Oświetlenie sceniczne i obsługa dźwięku są kluczowe dla powodzenia imprez

W przypadku organizacji imprez plenerowych niebagatelne znaczenie dla powodzenia całości przedsięwzięcia ma zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa, wysokiej jakości nagłośnienie i nowoczesne oświetlenie sceniczne. Czym charakteryzuje się nowoczesny system oświetlenia sceny? Jakie rodzaje oświetlenia scenicznego występują?

Podobnie, jak nie jest możliwe zapewnienie we własnym zakresie odpowiedniego poziomu dźwięku scenicznego wysokiej jakości, tak nie jest realne odpowiednie oświetlenie sceny, czy to plenerowej, czy wewnątrz obiektu.

Wynika to z wysokich kosztów urządzeń i akcesoriów używanych podczas obsługi technicznej wydarzeń artystycznych. Dla właściwego odbioru dźwięku i światła przez publiczność i uczestników imprezy, niezbędna jest również wykwalifikowana ekipa techników oświetleniowych i dźwiękowców.

Rodzaje wykorzystywanego oświetlenia scenicznego

Profesjonalne firmy zajmujące się obsługą techniczną imprez posiadają zróżnicowany sprzęt oświetleniowy. Przykładem takiej specjalistycznej firmy jest firma Rezonas Sylwia Sochal. Wyróżnia się następujące rodzaje oświetleni estradowych:

  • Oświetlenie estradowe ledowe – spotykane podczas imprez masowych, w klubach, dyskotekach, czy też scen teatralnych. Cechuje się wysokimi walorami wizualnymi. Zapewnia ciekawe efekty świetlne zarówno pod względem kolorów, jak i sposobu wysyłania wiązek światła
  • Oświetlenie głowicowe np. gobo, stroboskop – polegające na wyświetlaniu jednego ruchomego, lub stabilnego snopu światła o określonym wzorze (gobo) i różnych kolorach
  • Oświetlenie typu blinder – wykorzystywane do tworzenia błysków, świetne do eksponowania pierwszego planu, efektu „śledzenia” ruchu postaci, przedmiotu
  • skanery do projekcji obrazów – będące automatycznymi oprawami oświetleniowymi, pozwalającymi m.in. na projekcje ruchomych obrazów.

Poza rodzajem użytego światła liczy się sposób oświetlenia sceny

Wykwalifikowani oświetleniowcy, muszą odznaczać się wysoką wiedzą merytoryczną technik oświetleniowych. Ich znajomość w ujęciu teoretycznym oraz praktycznym pozwala na właściwe rozplanowanie, rozmieszczenie światła celem zbudowania scenografii.

Budując oświetlenie sceniczne, należy stosować się do zasady oświetlenia trójpunktowego, które mówi, że aby oświetlić dany przedmiot, postać na scenie należy wykorzystać do tego celu trzy typy światła:

  • Światło główne - wykorzystuje reflektory i profile, jest tłem dla pozostałych źródeł, daje wrażenie płaskości, jest to najsilniejsze światło i powinno być ustawione pod kątem 30 st. w pionie.
  • Światło kontra (tylne) – wykorzystuje reflektory o mniejszej mocy, daje efekt trójwymiarowości, nie może być umieszczone pod kątem większym niż 45 st.
  • Światło wypełniające -rozświetla tło i rozmywa ostre cienie, umieszczane jest po przeciwnej stronie światła głównego, daje w efekcie zbilansowany obraz, likwiduje światłocienie.

Oceń artykuł (0)
0.0
Komentarze
Dodaj komentarz