Materiał Partnera

Oświetlenie jako element aranżacji pomieszczeń

Oświetlenie jako element aranżacji pomieszczeń

 Światło jest nam niezbędne do codziennego funkcjonowania – od jego jakości i ilości w naszym otoczeniu w dużym stopniu zależy nasz komfort w czasie pracy i wypoczynku. Dlatego tak istotne jest rozważne podejście do kwestii oświetlenia w czasie aranżowania pomieszczeń, czy to mieszkalnych, czy użytkowych.

Oświetlenie górne - ogólne

Spotykane w praktycznie wszystkich obiektach i pomieszczeniach oświetlenie sufitowe zapewnia przede wszystkim największą ilość światła, które jest zazwyczaj równomiernie rozprowadzane po całym wnętrzu. Ma ono zastępować w pomieszczeniu światło dzienne. Dlatego najczęściej jest rozproszone i nie skupia się na jakimś jednym, wybranym obszarze wnętrza, ale oświetla całość, stanowiąc tło dla pozostałych punktów świetlnych.

Kinkiety

Kinkietami nazywamy lampy montowane na ścianach. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy.

- Zaczynając od minusów należy wspomnieć, że kinkiety nie jest w stanie w takim samym stopniu oświetlić wnętrza, szczególnie dużego, co lampy sufitowe – mówi specjalista z firmy Aurora. - Dzieje się tak, ponieważ światło emitowane przez lampę nie rozchodzi się po okręgu, jak w przypadku żyrandoli, lecz po półokręgu – pozostała część światła jest tylko częściowo odbijana przez ściany. Kinkiety zatem stanowią uzupełnienie oświetlenia w danym pomieszczeniu. Jednak należy zwrócić uwagę, że zastosowanie kinkietów, szczególnie w dużym wnętrzu pozwala lepiej doświetlić wybrane partie pomieszczenia i znacznie lepiej eksponować inne walory wnętrza, np. ustawione w nich zabytkowe meble, elementy dekoracyjne czy miejsca o określonej funkcji np. fotel do czytania – większa koncentracja światła w danym miejscu automatycznie ściąga wzrok obserwatora.

Lampy stojące, biurkowe

Podobnie jak kinkiety, przenośne lampy biurkowe lub stolikowe oświetlają bardzo niewielki obszar dookoła siebie, dzięki czemu mogą służyć do ekspozycji wyłącznie konkretnych punktów pomieszczenia. Zazwyczaj jednak pełnią funkcję stricte użytkową – stawiane są w takich miejscach, żeby ich światło ułatwiało wykonywanie konkretnych czynności, np. czytania czy pisania.

Nie tylko światło się liczy

Niezależnie od rodzaju oświetlenia, oprawy oświetleniowe służą nie tylko do dostarczania światła – często czynnikiem decydującym o wyborze takiej, a nie innej lampy, jest jej walor dekoracyjny. Na rynku dostępnych jest całe mnóstwo modeli różniących się między sobą estetyką i stylem, w jakim zostały wykonane. Od klasycznych, mosiężnych lamp, charakteryzujących się ogromną ilością szczegółów w wykonaniu, po oprawy, których projektanci postawili na nowoczesność, minimalizm i surową geometryczność – wybór jest ogromny, co pozwala dobrać oświetlenie tak, by komponowało się z estetyką konkretnego wnętrza. 

Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz