Artykuł sponsorowany

Dom Pogrzebowy „Sokół”: Ostatnie pożegnanie – jak zorganizować piękną uroczystość?

Dom Pogrzebowy „Sokół”: Ostatnie pożegnanie – jak zorganizować piękną uroczystość?

Obrządek pogrzebowy w Polsce, przede wszystkim oparty jest o ceremonię kościelną, a także cmentarną. Ostatnie pożegnanie jest zaś przygotowywane dzień przed pogrzebem, na początku dnia wszystkich uroczystości, lub też przed kremacją zwłok. Warto przy tym wiedzieć, że coraz częściej rodziny wykorzystują właśnie ostatnie pożegnanie, jako czas upamiętnienia oraz uhonorowania życia zmarłego.

Najpopularniejszy przebieg uroczystości ostatniego pożegnania

Kiedyś ostatnie pożegnanie było uroczystością w domu, a następnie w kaplicy. Dzisiaj normy prawne, pozwalają na otwieranie trumny i wystawienie zwłok, tylko w zakładzie pogrzebowym, lub specjalnie przygotowanym do tego miejscu – sali pożegnań. Warto tutaj wiedzieć o tym, że ceremonia ta w tradycyjnym obrządku przeprowadzana jest w ciszy. Pogrążeni w zadumie żałobnicy modlą się wspólnie – lub trwają w milczeniu, jeśli jest to pogrzeb świecki – a następnie żegnają się ze zmarłym. Całej ceremonii, która ujmuje swoją prostotą, towarzyszy sakralna muzyka. Istotna jest również oprawa florystyczna sali pożegnań oraz zapalone gromnice, czy lampiony. Warto przy tym wiedzieć, że pocałowanie zmarłego, czy dotkniecie go na pożegnanie jest całkowicie dozwolone również ze względów sanitarnych. Ciało jest bowiem pokryte specjalnymi preparatami opóźniającymi proces rozkładu, oraz tymi, które w 100% dezynfekują skórę.

Ostatnie pożegnanie, jako uroczystość upamiętniająca życie zmarłego

Obecnie wiele rodzin prosi zakład pogrzebowy o przeprowadzenie innej wersji ostatniego pożegnania. To, jak ono będzie wyglądało, zależy zawsze od rodziny zmarłego. Ostatnie pożegnanie może zatem przybierać różne formy. Najczęściej jednak wynajmowana jest większa sala pożegnań, np. przy krematorium, gdzie również wystawione są zwłoki, a po zamknięciu trumny i przekazaniu jej do skremowania nadchodzi czas upamiętnienia zmarłego. Na rzutnikach pokazywane są fotografie z jego życia, uruchamiane są również filmy z jego udziałem, czy też odczytywane są listy pożegnalne żałobników, dziękujące w ten sposób za wspólnie przeżyte chwile. Najczęściej nad przebiegiem całej uroczystości czuwa mistrz ceremonii, którego zatrudni dla rodziny zmarłego zakład pogrzebowy. To on również znajdzie odpowiednią salę, zajmie się jej oprawą funeralną muzyczną i florystyczną, oraz spełnieniem innych niestandardowych próśb, np. wynajęcia skrzypaczki, czy pianisty, który pozwoli wprowadzić żałobników w stan zastanowienia się nad kruchością ludzkiego istnienia…

To właśnie takim trudnym zadaniom musi wielokrotnie sprostać Dom Pogrzebowy „Sokół”, które przede wszystkim cechuje się gwarantowaniem pełnego przejęcia obowiązków, związanych z organizacją pogrzebu oraz załatwieniem wszelkich spraw administracyjnych. Jest to zatem nieoceniona pomoc dla rodzin pogrążonych w smutku i cierpieniu. 

Profesjonalne usługi Domu Pogrzebowego „Sokół”

Dom Pogrzebowy „Sokół” to profesjonalna i rzetelna firma, która oferuje kompleksową obsługę pogrzebów. Jest dostępna całodobowo, zapewniając wsparcie w organizacji wszystkich formalności związanych z pochówkiem. Dzięki specjalistycznemu zapleczu technicznemu, usługi pogrzebowe są świadczone na najwyższym poziomie. Dysponują dwoma sąsiadującymi, klimatyzowanymi kaplicami, chłodnią, dwoma karawanami, dwoma autokarami i busem ośmioosobowym, co umożliwia godne przeprowadzenie ceremonii pogrzebowej. W ofercie posiadają również szeroki wybór trumien, urn i akcesoriów pogrzebowych, w których doborze zapewniają fachową pomoc.

Opracowanie:
Białystok, kpt. Raginisa 8
tel. 85 653 95 66
Oceń artykuł (1)
5.0
Komentarze
Dodaj komentarz